Nye roaming-regler fra EU kan ende med at gøre din mobilregning højere

EU's afskaffelse af de forhadte roaming-afgifter kan reelt ende med at gøre din mobilregning højere, lyder kritikken fra en række interesses-organisationer.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

EU's nye roaming-regler kan ende med at gøre din mobilregning højere end i dag.

Sådan lyder den ganske usædvanlige kritik fra en række europæiske interesse-organisationer til EU-Kommissionen.

Kritikken er usædvanlig, fordi hele grundlaget i de nye regler er, at den omstridte roaming-afgift fjernes fra jordens overflade seneste 15. juli 2017.

Det betyder, at de europæiske forbrugere fra denne dato ikke risikerer at modtage store ekstraregninger for at roame på fremmede mobilnetværk i udlandet.

Men ordningen er farlig for de danske teleselskaber, lyder kritikken fra organisationerne, der ifølge DR tæller Forbrugerrådet Tænk, Dansk Industri og flere organisationer fra Norden og Baltikum.

For tiden forhandles der i EU om størrelsen på den engros-pris, som teleselskaberne skal betale for, at deres kunder anvender data, når de er i udlandet, og som de med de nye regler selv skal betale.

Her frygter de danske interesseorganisationer, at EU vil fastsætte en høj takst.

Det vil ramme de nordiske teleselskaber hårdere end de sydeuropæiske, da mange flere nordeuropæere rejser sydpå end sydeuropæere rejser nordpå.

Samtidig anvender danskerne typisk ifølge DR abonnementer med ret høje datapakker til priser, der er langt lavere end den pris, som de skal betale for deres kunders databrug i udlandet.

"Vi er bange for, at de forslag, der ligger på bordet, vil gøre det for dyrt for forbruugerne og selskaberne at gennemføre det, der er det politiske mål, nemlig fri roaming i hele Europa," siger Martin Salamon fra Forbrugerrådet Tænk til DR.

EU har tidligere bedyret, at der skal findes en løsning, så de nordiske lande undgår at blive ramt af skævvridning på området.

Læs også:


Sådan holder Telia styr på dit roaming-forbrug i hele verden i noget nær realtid

Tilbage til tegnebordet: EU-præsident siger nej til nye roaming-regler i Europa

EU fjerner forhadte roaming-afgifter til sommer - men der bliver (alligevel) ikke ubegrænset roaming i Europa

Roamingpriser i frit fald: Så lidt skal du fremover betale for mobilsurf og sms'er over hele Europa

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job