Nye roaming-regler fra EU kan ende med at gøre din mobilregning højere

EU's afskaffelse af de forhadte roaming-afgifter kan reelt ende med at gøre din mobilregning højere, lyder kritikken fra en række interesses-organisationer.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

EU's nye roaming-regler kan ende med at gøre din mobilregning højere end i dag.

Sådan lyder den ganske usædvanlige kritik fra en række europæiske interesse-organisationer til EU-Kommissionen.

Kritikken er usædvanlig, fordi hele grundlaget i de nye regler er, at den omstridte roaming-afgift fjernes fra jordens overflade seneste 15. juli 2017.

Det betyder, at de europæiske forbrugere fra denne dato ikke risikerer at modtage store ekstraregninger for at roame på fremmede mobilnetværk i udlandet.

Men ordningen er farlig for de danske teleselskaber, lyder kritikken fra organisationerne, der ifølge DR tæller Forbrugerrådet Tænk, Dansk Industri og flere organisationer fra Norden og Baltikum.

For tiden forhandles der i EU om størrelsen på den engros-pris, som teleselskaberne skal betale for, at deres kunder anvender data, når de er i udlandet, og som de med de nye regler selv skal betale.

Her frygter de danske interesseorganisationer, at EU vil fastsætte en høj takst.

Det vil ramme de nordiske teleselskaber hårdere end de sydeuropæiske, da mange flere nordeuropæere rejser sydpå end sydeuropæere rejser nordpå.

Samtidig anvender danskerne typisk ifølge DR abonnementer med ret høje datapakker til priser, der er langt lavere end den pris, som de skal betale for deres kunders databrug i udlandet.

"Vi er bange for, at de forslag, der ligger på bordet, vil gøre det for dyrt for forbruugerne og selskaberne at gennemføre det, der er det politiske mål, nemlig fri roaming i hele Europa," siger Martin Salamon fra Forbrugerrådet Tænk til DR.

EU har tidligere bedyret, at der skal findes en løsning, så de nordiske lande undgår at blive ramt af skævvridning på området.

Læs også:


Sådan holder Telia styr på dit roaming-forbrug i hele verden i noget nær realtid

Tilbage til tegnebordet: EU-præsident siger nej til nye roaming-regler i Europa

EU fjerner forhadte roaming-afgifter til sommer - men der bliver (alligevel) ikke ubegrænset roaming i Europa

Roamingpriser i frit fald: Så lidt skal du fremover betale for mobilsurf og sms'er over hele Europa

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen