Airbnb får million-bøde af Barcelona: Er ikke velkommen

Barcelonas bystyre udstikker en bøde på 4,5 millioner kroner til Airbnb for ulovlig hotel-virksomhed.

Artikel top billede

Bystyret i spanske Barcelona er på vej med en bøde på 600.000 euro - omkring 4,5 millioner kroner - til hotel-tjenesterne Airbnb og HomeAway.

Barcelonas borgmester, Ada Colau, meddeler, at de to tjenester får bøderne for at have 'udbudt ulicensierede udlejnings-lejligheder på kortvarig basis."

"Det er ikke acceptabelt, at tusindvis af lejligheder udlejes ulovligt og uden tilladelse og uden at betale skat," siger hun.

Hun peger desuden på, at det lokale bolig-marked lider under udviklingen, i det HomeAway har registreret 1.744 lejligheder i Barcelona, mens Airbnb formidler udlejning af hele 3.812 lejligheder i byen.

Tidligere bøder

Det er ikke første gang, at de to tjenester får bøder af Barcelona.

Det skete nemlig også i sommeren 2015, hvor bøderne dog var væsentligt mindre - nemlig på 30.000 euro.

Dengang fik de to tjenester bøderne for at have forsømt at fremvise deres turist-erhvervs-licenser i forbindelse med udlejning af turist-lejligheder.

Dengang betalte HomeAway, mens Airbnb har klaget.
Begge tjenester er fortsat med at udleje turist-lejligheder uden gyldig turist-erhverv-licens.

"Turisme er et stort aktiv for Barcelona, men situationen er skævvredet og har direkte konsekvenser på retten til et hjem," siger Ada Colau.

Følger i kølvandet på andre byer

Også andre store byer har blæst til kamp mod Airbnb.

Berlin har helt forbudt kortids-udlejning af lejligheder med trussel om bøder på helt op til 100.000 euro. Det samme gælder New York.

Selv meddeler Airbnb til Financial Times, at tjenesten ønsker at være 'en god partner til byer."

Læs også:

Kendte storbyer vil ikke have Airbnb længere: Airbnb-lejligheder lukkes på stribe på danskernes favorit-feriemål

Efter hotelbranchen: Nu går Airbnb efter rejsebureauerne med ny tjeneste

Deleøkonomien er fuld af juridiske faldgruber - så hvor er potentialet?

Kan vi egentlig leve af deleøkonomi? Eller skal vi tænke i andre baner?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College