Nets advarer om bølge af fup-sms'er: Phishing-angreb mod danskerne netop nu

It-kriminelle forsøger netop nu med et phishing-angreb at narre danske NemID-brugere. Denne gang er en bølge af fup-sms'er på spil.

Artikel top billede

"OBS: Ny bølge snyde-sms'er. Slet beskeden, og klik ikke på link."

Sådan lyder en ny advarsel fra Nets tirsdag morgen, hvor NemID-leverandøren følger op med denne besked:

"Husk vi ville aldrig bede om dine personlige oplysninger via sms el. mail."

Anledningen til den nye advarsel fra Nets er en ny bølge af sms'er, der forsøger at narre modtagerne til at afsløre fortrolige oplysninger.

Den sms, som Nets specifikt advarer mod i et tweet, indeholder denne besked:

"Vi informerer dig om,at din NemID-konto er blokeret. Bekræft dine oplysninger presserende,hvis ikke du vil få en ny kode nøgle i 3 uger."

Som det fremgår af sms'en, har forfatteren formentlig ikke fulgt alt for godt med i dansktimerne i skolen, da beskeden er noget knudret formuleret.

Alligevel må der altså være danskere, der risikerer at gå i fælden, siden Nets nu endnu engang advarer om fup-sms'er.

Sådan skal du forholde dig

Nets' anbefaling til danskere, der modtager mistænkelige mails, sms'er eller telefonopkald, lyder:

Hvis du modtager e-mailen eller sms'en, skal du:

- Undlade at opgive nogen form for personlige kortdata

- Videresende den til Nets' phishing-analyse afdeling, phishing-dk@nets.eu (valgfrit)
Slette den!

Hvis du modtager et telefonopkald, skal du:

- Undlade at opgive nogen form for personlige oplysninger

- Afbryde forbindelsen

Samtidig skriver Nets:

"Har du allerede opgivet dine personlige data, skal du hurtigst muligt kontakte din bank og sørge for at få spærret den/de konti eller det/de betalingskort, du har afgivet oplysninger om."

Læs også:

Nets er ude i et sandt stormvejr af phishing-mail, fup-sms'er og snydeopkald

Nets og flere banker advarer: Bølge af fup-beskeder rammer danskerne netop nu

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS