Kæmpe malware-angreb sender næsten en million routere til tælling

Internetgiganten Deutsche Telekom i store problemer efter malware-angreb på kundernes bredbåndsroutere.

Artikel top billede

Omkring 900.000 routere hos Deutsche Telekom-kunder i en række lande har i de seneste dage været sendt til tælling på grund af et angreb.

Deutsche Telekom skriver i en orientering til kunderne, at angrebet ikke ramte selskabets eget netværk, men derimod kundernes routere.

"Siden i går eftermiddags (søndag, red.) har et betydeligt antal kunder haft problemer: omkring 900.000 kunder med specifikke routere ud af omkring 20 millioner bredbåndskunder."

"Angrebet havde til hensigt at inficere routere med malware, men fejlede, hvilket førte til nedbrud eller restriktioner på fire til fem procent af alle routere," lyder det fra telegiganten.

Har udsendt softwareopdateringer

De ramte kunder har derfor kun i et begrænset omfang kunnet komme på nettet, og Deutsche Telekom har i de senste dage forsøgt at minimere skaderne.

"Ramte kunder bør midlertidigt slå strømmen til routeren fra eller genstarte den," lyder det nu fra selskabet.  

"Efter genstarten bør routeren fungere normalt igen," lyder det i orienteringen.

Genstarten betyder, at nødvendige softwareopdateringer bliver installeret på routeren. Teleoperatøren har sammen med router-producenterne også udsendt softwareopdateringer, der kan hentes manuelt på www.telekom.de/stoerung.

Ifølge Deutsche Telekom har nogle kunder oplevet udfald på bredbåndsforbindelsen eller ringere kvalitet i forbindelsen, mens andre har været helt uden forbindelse.

"Baseret på fejl-mønstret kan vi ikke udelukke, at routerne har været mål for eksterne parter med det resultat, at de ikke længere kan registreres på netværket," har Deutsche Telekom oplyst. 

Læs også:

Router-sårbarhederne står i kø: Så galt står det til lige nu

40.000 routere kidnappet: Nu misbruges de til DDoS-angreb

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos