Kæmpe malware-angreb sender næsten en million routere til tælling

Internetgiganten Deutsche Telekom i store problemer efter malware-angreb på kundernes bredbåndsroutere.

Artikel top billede

Omkring 900.000 routere hos Deutsche Telekom-kunder i en række lande har i de seneste dage været sendt til tælling på grund af et angreb.

Deutsche Telekom skriver i en orientering til kunderne, at angrebet ikke ramte selskabets eget netværk, men derimod kundernes routere.

"Siden i går eftermiddags (søndag, red.) har et betydeligt antal kunder haft problemer: omkring 900.000 kunder med specifikke routere ud af omkring 20 millioner bredbåndskunder."

"Angrebet havde til hensigt at inficere routere med malware, men fejlede, hvilket førte til nedbrud eller restriktioner på fire til fem procent af alle routere," lyder det fra telegiganten.

Har udsendt softwareopdateringer

De ramte kunder har derfor kun i et begrænset omfang kunnet komme på nettet, og Deutsche Telekom har i de senste dage forsøgt at minimere skaderne.

"Ramte kunder bør midlertidigt slå strømmen til routeren fra eller genstarte den," lyder det nu fra selskabet.  

"Efter genstarten bør routeren fungere normalt igen," lyder det i orienteringen.

Genstarten betyder, at nødvendige softwareopdateringer bliver installeret på routeren. Teleoperatøren har sammen med router-producenterne også udsendt softwareopdateringer, der kan hentes manuelt på www.telekom.de/stoerung.

Ifølge Deutsche Telekom har nogle kunder oplevet udfald på bredbåndsforbindelsen eller ringere kvalitet i forbindelsen, mens andre har været helt uden forbindelse.

"Baseret på fejl-mønstret kan vi ikke udelukke, at routerne har været mål for eksterne parter med det resultat, at de ikke længere kan registreres på netværket," har Deutsche Telekom oplyst. 

Læs også:

Router-sårbarhederne står i kø: Så galt står det til lige nu

40.000 routere kidnappet: Nu misbruges de til DDoS-angreb

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler - .NET/Cloud

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Driftssikker SCCM-specialist til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect