Kæmpe malware-angreb sender næsten en million routere til tælling

Internetgiganten Deutsche Telekom i store problemer efter malware-angreb på kundernes bredbåndsroutere.

Artikel top billede

Omkring 900.000 routere hos Deutsche Telekom-kunder i en række lande har i de seneste dage været sendt til tælling på grund af et angreb.

Deutsche Telekom skriver i en orientering til kunderne, at angrebet ikke ramte selskabets eget netværk, men derimod kundernes routere.

"Siden i går eftermiddags (søndag, red.) har et betydeligt antal kunder haft problemer: omkring 900.000 kunder med specifikke routere ud af omkring 20 millioner bredbåndskunder."

"Angrebet havde til hensigt at inficere routere med malware, men fejlede, hvilket førte til nedbrud eller restriktioner på fire til fem procent af alle routere," lyder det fra telegiganten.

Har udsendt softwareopdateringer

De ramte kunder har derfor kun i et begrænset omfang kunnet komme på nettet, og Deutsche Telekom har i de senste dage forsøgt at minimere skaderne.

"Ramte kunder bør midlertidigt slå strømmen til routeren fra eller genstarte den," lyder det nu fra selskabet.  

"Efter genstarten bør routeren fungere normalt igen," lyder det i orienteringen.

Genstarten betyder, at nødvendige softwareopdateringer bliver installeret på routeren. Teleoperatøren har sammen med router-producenterne også udsendt softwareopdateringer, der kan hentes manuelt på www.telekom.de/stoerung.

Ifølge Deutsche Telekom har nogle kunder oplevet udfald på bredbåndsforbindelsen eller ringere kvalitet i forbindelsen, mens andre har været helt uden forbindelse.

"Baseret på fejl-mønstret kan vi ikke udelukke, at routerne har været mål for eksterne parter med det resultat, at de ikke længere kan registreres på netværket," har Deutsche Telekom oplyst. 

Læs også:

Router-sårbarhederne står i kø: Så galt står det til lige nu

40.000 routere kidnappet: Nu misbruges de til DDoS-angreb

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura