Efter valget af Trump som præsident: 273 milliarder websider får backup uden for USA

Amerikanernes valg af Donald Trump som USA's næste præsident får den konsekvens, at milliardvis af websider skal kopieres i Canada.

Artikel top billede

Valget af Donald Trump til USA's næste præsident sendte chokbølger gennem hele verden, som stadig kan mærkes, inden han officielt bliver taget i ed til embedet den 20. januar.

Hos Internet Archive, som høster og gemmer milliardvis hjemmesider af hensyn til fremtidens jordboere til fremvisning i blandt andet Wayback Machine, har valget af den farverige forretningsmand fået direkte konsekvenser.

Internet Archive-organisationen vil simpelthen oprette en backup-platform i Canada, fordi virksomheden ikke ved, hvad den kan forvente af ændringer omkring internettet fra den kommende præsident Donald Trumps side.

Det skriver Internet Archive i et blogindlæg på sin hjemmeside.

Vi tilpasser os forandringen

Stifteren af non-profitorganisationen Internet Archive, Brewster Kahle, forklarer, at dagen efter valget, vågnede vi alle op til en kommende regering, som har indvarslet radikale forandringer.

"Dette er en solid påmindelse om, at institutioner som vores, der er bygget til at holde i mange år, har brug for tilpasse og forandringen. For os betyder det, at bevare vores kulturelle materiale sikkert, privat og for evigt tilgængeligt," lyder det på Internet Archive-bloggen.

Brewster Kahle forklarer, at målet herefter at skabe en kopi af internetarkivets digitale samling, som officielt har mere end 273 milliarder websider fra over 361 millioner websites.

Da den missionserklæring vil koste millionvis af dollar, rækker Brewster Kahle hånden ud og opfordrer alle til at donere til internetarkivet, så det kan leve for evigt.

Læs også:
Genoplev de gamle klassikere: 2.000 klassiske DOS-spil kan spilles gratis fra din computer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics