Efter valget af Trump som præsident: 273 milliarder websider får backup uden for USA

Amerikanernes valg af Donald Trump som USA's næste præsident får den konsekvens, at milliardvis af websider skal kopieres i Canada.

Artikel top billede

Valget af Donald Trump til USA's næste præsident sendte chokbølger gennem hele verden, som stadig kan mærkes, inden han officielt bliver taget i ed til embedet den 20. januar.

Hos Internet Archive, som høster og gemmer milliardvis hjemmesider af hensyn til fremtidens jordboere til fremvisning i blandt andet Wayback Machine, har valget af den farverige forretningsmand fået direkte konsekvenser.

Internet Archive-organisationen vil simpelthen oprette en backup-platform i Canada, fordi virksomheden ikke ved, hvad den kan forvente af ændringer omkring internettet fra den kommende præsident Donald Trumps side.

Det skriver Internet Archive i et blogindlæg på sin hjemmeside.

Vi tilpasser os forandringen

Stifteren af non-profitorganisationen Internet Archive, Brewster Kahle, forklarer, at dagen efter valget, vågnede vi alle op til en kommende regering, som har indvarslet radikale forandringer.

"Dette er en solid påmindelse om, at institutioner som vores, der er bygget til at holde i mange år, har brug for tilpasse og forandringen. For os betyder det, at bevare vores kulturelle materiale sikkert, privat og for evigt tilgængeligt," lyder det på Internet Archive-bloggen.

Brewster Kahle forklarer, at målet herefter at skabe en kopi af internetarkivets digitale samling, som officielt har mere end 273 milliarder websider fra over 361 millioner websites.

Da den missionserklæring vil koste millionvis af dollar, rækker Brewster Kahle hånden ud og opfordrer alle til at donere til internetarkivet, så det kan leve for evigt.

Læs også:
Genoplev de gamle klassikere: 2.000 klassiske DOS-spil kan spilles gratis fra din computer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura