Netflix klar med længe ventet funktion: Nu kan du downloade film og serier

Du kan nu downloade film og serier gennem Netflix' apps til iOS og Android.

Artikel top billede

Foto: Mads Elkær

Streamingtjenesten Netflix har nu gjort det muligt at downloade indhold, så du også kan afspille det uden internetadgang.

Den nye funktion er blevet gjort tilgængelig med den seneste opdatering af Netflix-appen til iOS og Android, der blev lanceret onsdag. 

Funktionen bliver sandsynligvis særdeles populær hos de danske børnefamilier, der i juledagene skal rejse land og rige rundt med forventningsfulde børn på bilens bagsæde.

For med funktionen er det muligt at gemme film og serier lokalt på tablets og smartphones uden, at du skal bekymre dig om adgang til mobildata eller wifi-forbindelser. 

Ikke alt indhold understøttes

Det er dog ikke alt indhold, der kan downloades. Men det indhold der understøtter funktionen vil være udstyret med en let genkendelig download-knap. 

Når brugeren trykker på download-knappen vil indholdet blive hentet og efterfølgende gjort tilgængelig via menupunktet "mine downloads".

Understøtter også dansk-indhold

Computerworld har testet funktionen og kan konkludere, at den understøttes af et bredt udvalg af både dansk og udenlandsk indhold. Og ifølge den amerikanske techmedie The Verge forventer Netflix, at udvalget af film og serier, der kan downloades vil blive udvidet i den nærmeste fremtid. 

Netflix-appen giver dig mulighed for at vælge mellem to forskellige kvalitetsniveauer. Hvis du har en enhed med begrænset lagringsplads, kan du således vælge at downloade indholdet i en lavere kvalitet, der optager mindre plads på din enhed. 

Du kan ligeledes vælge at begrænse download-funktionen til kun at virke på wifi-forbindelser, så du undgår at komme til drive rovdrift på dit data-abonnement.

Læs også:
På besøg hos Netflix: Sådan lokker algoritmerne dig til at se mere og mere tv

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingsdirektør for Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S