Stor kapitalfond dropper muligt opkøb af TDC: Aktiekursen er styrtdykket

TDC's aktiekurs fortsætter sit fald, efter en stor amerikansk kapitalfond har trukket sig ud af forhandlinger om et muligt opkøb af selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC-aktionærer må kigge langt efter den gevinst, som mange ellers havde sat næsen op efter på baggrund af de langvarige rygter om, at den amerikanske kapitalfond Apollo var interesseret i at købe selskabet.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg har Apollo nu nemlig trukket sig fra forhandlingerne med TDC på grund af uenighed om værdifastsættelsen af TDC.

Ifølge Bloomberg er det TDC, der har afvist Apollos tilbud.

Det fik torsdag og fredag i sidste uge TDC's aktiekurs til at dykke lodret ned med et brat fald på næsten syv procent.

Mandag morgen er aktien steget svagt til kurs 33,4 efter den i slutningen af september nåede efterårets top på kurs 40,13.

Der har tidligere været rygter fremme om, at også norske Telia har været interesseret i at købe TDC.

Disse planer så dog ud til at afgå endeligt ved døden i november, da Telia i stedet købte norske Phonero.

Det kan du læse mere om her: Telia køber norsk mobilfirma for milliarder: Planer om at købe TDC løber ud i sandet.

Dette opkøb kan meget vel have rokket ved den pris, som Apollo har været villig til at betale for TDC, da kapitalfonden i Telia kan have set en fremtidig køber.

Der var senest i sommer rygter om, at TDC var ved at blive solgt til Apollo, men dette afviste selskabet dog dengang, selv om selskabet erkendte, at det havde modtaget en 'særdeles foreløbig henvendelse' fra en bejler, som selskabet dog pænt havde takket nej til.

Det kan du læse mere om her: TDC skyder vildt salgsrygte ned: Vi bliver ikke solgt i denne omgang

Ifølge Bloomberg kan Apollo stadig være interesseret i TDC, men det vurderes for usandsynligt, at kapitalfonden vil fremsætte et nyt tilbud i den nærmeste fremtid.

Også andre kapitalfonde har angiveligt haft kig på TDC. De har dog alle vurderet, at selskabet for tiden er for dyrt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S