Telia køber norsk mobilfirma for milliarder - planer om at købe TDC løber ud i sandet

Telia køber det norske mobilselskab Phonero og dropper dermed efter alt at dømme alle planer om at købe TDC.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Telia lægger 2,3 milliarder kroner på bordet for at overtage det norske mobilselskab Phonero, der blev stiftet i 2008 og som i dag har 25.000 erhvervskunder med i alt omkring en kvart million mobilabonnementer.

Med købet dropper Telia efter alt at dømme alle planer om at købe danske TDC, vurderer aktieanalytiker Morten Imsgaard, Sydbank.

I en kommentar skriver han ifølge Ritzau, at Telia med købet af Phonero bør blive 'fjernet fra listen af mulige TDC-bydere (meget kort liste efterhånden), og vi må erkende, at salg i denne omgang afhænger af kapitalfonde, hvilket er mindre sandsynligt."

Telia var meget tæt på at fusionere med Telenor for et års tid siden. Planerne gik imidlertid dengang i vasken efter indblanding fra EU.

Det kan du læse mere om her: TDC om kikset Telia-Telenor-fusion: EU har stillet skrappe krav

Beslutningen om at annullere fusionen ramte især TDC, vurderede Morten Imsgaard dengang, hvilket du kan læse mere om her: Droppet Telia/Telenor-fusion vil ramme TDC hårdt, men er en kæmpefordel for 3.

TDC solgte for nogle måneder siden hele den svenske forretning fra for 2,3 milliarder danske kroner til svenske Tele2.

TDC pegede dengang på, at frasalget afsluttede den strategiske gennemgang af selskabet, der viste, at 'Tele2 er en bedre, langsigtet ejer af TDC Sverige, og den opnåede pris overstiger værdien ved fortsat TDC-ejerskab," som det hed.

Der var senest i sommer rygter om, at TDC var ved at blive solgt, men dette afviste selskabet dog blankt.

Det kan du læse mere om her: TDC skyder vildt salgsrygte ned: Vi bliver ikke solgt i denne omgang

Læs også:

Et år efter fusions-floppet hos Telia og Telenor: Har haft store konsekvenser i den danske telebranche

Fyringsrunde i Telenor i Danmark: Det pressede selskab må skille sig af med medarbejdere

Hårde slankekure har ramt de danske teleselskaber: Sådan trimmes TDC og Telenor

Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank