Telia køber norsk mobilfirma for milliarder - planer om at købe TDC løber ud i sandet

Telia køber det norske mobilselskab Phonero og dropper dermed efter alt at dømme alle planer om at købe TDC.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Telia lægger 2,3 milliarder kroner på bordet for at overtage det norske mobilselskab Phonero, der blev stiftet i 2008 og som i dag har 25.000 erhvervskunder med i alt omkring en kvart million mobilabonnementer.

Med købet dropper Telia efter alt at dømme alle planer om at købe danske TDC, vurderer aktieanalytiker Morten Imsgaard, Sydbank.

I en kommentar skriver han ifølge Ritzau, at Telia med købet af Phonero bør blive 'fjernet fra listen af mulige TDC-bydere (meget kort liste efterhånden), og vi må erkende, at salg i denne omgang afhænger af kapitalfonde, hvilket er mindre sandsynligt."

Telia var meget tæt på at fusionere med Telenor for et års tid siden. Planerne gik imidlertid dengang i vasken efter indblanding fra EU.

Det kan du læse mere om her: TDC om kikset Telia-Telenor-fusion: EU har stillet skrappe krav

Beslutningen om at annullere fusionen ramte især TDC, vurderede Morten Imsgaard dengang, hvilket du kan læse mere om her: Droppet Telia/Telenor-fusion vil ramme TDC hårdt, men er en kæmpefordel for 3.

TDC solgte for nogle måneder siden hele den svenske forretning fra for 2,3 milliarder danske kroner til svenske Tele2.

TDC pegede dengang på, at frasalget afsluttede den strategiske gennemgang af selskabet, der viste, at 'Tele2 er en bedre, langsigtet ejer af TDC Sverige, og den opnåede pris overstiger værdien ved fortsat TDC-ejerskab," som det hed.

Der var senest i sommer rygter om, at TDC var ved at blive solgt, men dette afviste selskabet dog blankt.

Det kan du læse mere om her: TDC skyder vildt salgsrygte ned: Vi bliver ikke solgt i denne omgang

Læs også:

Et år efter fusions-floppet hos Telia og Telenor: Har haft store konsekvenser i den danske telebranche

Fyringsrunde i Telenor i Danmark: Det pressede selskab må skille sig af med medarbejdere

Hårde slankekure har ramt de danske teleselskaber: Sådan trimmes TDC og Telenor

Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

Annonce

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

TV2

iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S