Ny aftale: Starbucks betaler for at få placeret Pokemon Go-figurer inde i kaffe-butikkerne

Afslørende dokumenter har vist, at der er en større Pokémon Go-opdatering på vej. Blandt nyhederne er et samarbejde med kaffekæden Starbucks, som lægger lokaler til monstre og købestærke Pokémon-jægere.

Artikel top billede

Lækkede dokumenter fra kaffekæden Starbucks har afsløret, at mokkaimperiet og årets mest populære mobilspil, Pokémon Go, slår pjalterne sammen.

For mens Pokémon Gos producent Niantec med anslået mere end en halv milliard downloads af spillet har oplevet et fald i antallet af aktive spillere i løbet af efteråret, er der muligheder i aftaler som den med Starbucks.

Læs også: Her er det mest populære indhold til din Android-telefon i 2016

Mulighederne består i dette tilfælde i at placere såkaldte Pokémon gyms eller Pokéstops i Starbucks-butikkerne, som de mange Pokémon-jægere så skal besøge for at træne eller fange deres monstre i spillet.

Og når man nu står der i Starbucks-cafeen, kan man jo også lige bestille en Pokémon Go Frappucino, som ifølge de lækkede dokumenter fra kaffekæden er en almindelig frappucino tilsat hindbærsirup og brombær.

Det skriver Android Police.

Nye Pokémons på vej

Samarbejdet mellem Pokémon Go og Starbucks foregår i første omgang udelukkende i USA på den helt anden side af Vesterhavet.

De to selskabers partnerskab sparker samtidig gang i spekulationer om en større opdatering til Pokémon Go-spillet, hvor næste generation af guld-, sølv- og krystal-monstre vil dukke op i spillet.

Hvis rygterne taler sandt, vil det betyde, at spillets nuværende 151 monstre vil få tilført omkring 100 nye uhyrer.

Det forventes, at alle Pokémon Go-nyhederne omkring det kommende Starbucks-samarbejde vil blive officielt afsløret i morgen torsdag.

Bliver partnerskabet mellem Niantec og Starbucks en succes, kan det ikke udelukkes, at andre kommercielle selskaber fremover vil slås for at lægge lokaler til Pokémon-monstrene - og ikke mindst de mange købestærke spillere.

I en dansk sammenhæng kunne detbetyde, at de typisk unge Pokémon-spillere skal jage nye monstre i eksempelvis en burgerbar eller i en tøjbutik frem for at fylde i den københavn Bibliotekshave op

Læs også:
Her er 19 af de vildeste Pokémon Go-historier

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S