Ny aftale: Starbucks betaler for at få placeret Pokemon Go-figurer inde i kaffe-butikkerne

Afslørende dokumenter har vist, at der er en større Pokémon Go-opdatering på vej. Blandt nyhederne er et samarbejde med kaffekæden Starbucks, som lægger lokaler til monstre og købestærke Pokémon-jægere.

Artikel top billede

Lækkede dokumenter fra kaffekæden Starbucks har afsløret, at mokkaimperiet og årets mest populære mobilspil, Pokémon Go, slår pjalterne sammen.

For mens Pokémon Gos producent Niantec med anslået mere end en halv milliard downloads af spillet har oplevet et fald i antallet af aktive spillere i løbet af efteråret, er der muligheder i aftaler som den med Starbucks.

Læs også: Her er det mest populære indhold til din Android-telefon i 2016

Mulighederne består i dette tilfælde i at placere såkaldte Pokémon gyms eller Pokéstops i Starbucks-butikkerne, som de mange Pokémon-jægere så skal besøge for at træne eller fange deres monstre i spillet.

Og når man nu står der i Starbucks-cafeen, kan man jo også lige bestille en Pokémon Go Frappucino, som ifølge de lækkede dokumenter fra kaffekæden er en almindelig frappucino tilsat hindbærsirup og brombær.

Det skriver Android Police.

Nye Pokémons på vej

Samarbejdet mellem Pokémon Go og Starbucks foregår i første omgang udelukkende i USA på den helt anden side af Vesterhavet.

De to selskabers partnerskab sparker samtidig gang i spekulationer om en større opdatering til Pokémon Go-spillet, hvor næste generation af guld-, sølv- og krystal-monstre vil dukke op i spillet.

Hvis rygterne taler sandt, vil det betyde, at spillets nuværende 151 monstre vil få tilført omkring 100 nye uhyrer.

Det forventes, at alle Pokémon Go-nyhederne omkring det kommende Starbucks-samarbejde vil blive officielt afsløret i morgen torsdag.

Bliver partnerskabet mellem Niantec og Starbucks en succes, kan det ikke udelukkes, at andre kommercielle selskaber fremover vil slås for at lægge lokaler til Pokémon-monstrene - og ikke mindst de mange købestærke spillere.

I en dansk sammenhæng kunne detbetyde, at de typisk unge Pokémon-spillere skal jage nye monstre i eksempelvis en burgerbar eller i en tøjbutik frem for at fylde i den københavn Bibliotekshave op

Læs også:
Her er 19 af de vildeste Pokémon Go-historier

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse