Intel lancerer nye versioner af sin populære NUC-minicomputer med vild hardware

Intel har på CES-messen lanceret fem nye modeller af selskabets populære mini-computer, NUC, med en helt særlig type harddisk.

Artikel top billede

Intel har lanceret fem nye versioner af sin populære mini-computer NUC ved årets CES-messe i Las Vegas.

Intels NUC er kompakte mini-computere med tætpakket hardware, der let kan bæres i en hånd, og som for de fleste brugere kan erstatte tunge desktop-computere.

I alt har Intel annonceret fem nye NUC-enheder: To "små" NUC-enheder med Core i3 og i5 og tre "høje" enheder med core i3, i5 og i7 - alle Intels nyeste syvendegeneration Core i-processorer, Kaby Lake.

De "høje" NUC-enheder er en smule større og kraftigere end de små enheder.

Nogle af de nye NUC-enheder får blandt andet Thunderbolt 3-porte, Iris Pro-GPU, HDMI 2.0 til 4K, DDR4-support og er klar til Intels Optane-storage.

i3-modellerne bliver sat til salg i løbet af januar, og de mere kraftfulde i5 og i7-modeller sættes til salg i løbet af det første kvartal 2017 og er som andre NUC-enheder "Barebone"-enheder, hvor du selv skal tilkøbe RAM, lagerplads og styresystem.

Klar til ny lagringsteknologi

Brugsscenarierne for de små enheder er home entertainment-enheder til fjernsynet, videoredigering, let gaming eller som lille kontor-computer.

For eksempel valgte den daværende it-chef i Sermersooq kommune i Grønland at erstatte sine gamle stationære computere med små NUC-enheder - mest af alt fordi de er lette at fragte til de små bygder i den store kommune.

Læs mere her: 200 NUC i Nuuk: Derfor skifter it-chef klassiske desktop-pc'er ud med mini-computere

De nye NUC-enheder blev annonceret sammen med nye desktop-versioner af Intels Kaby Lake-processorer, der er 5-15 procent hurtigere end den forrige generation, Skylake.

Mere unikt er det dog, at de "høje" NUC-enheder understøtter Intels Optane-teknologi. Optane er en ny type SSD, der kan erstatte både traditionelle SSD'er og DRAM i computeren. En teknologi med et gigantisk potentiale.  

Du kan læse mere om Optane her: Intel på vej med superhurtig SSD-teknologi

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura