Intel lancerer nye versioner af sin populære NUC-minicomputer med vild hardware

Intel har på CES-messen lanceret fem nye modeller af selskabets populære mini-computer, NUC, med en helt særlig type harddisk.

Artikel top billede

Intel har lanceret fem nye versioner af sin populære mini-computer NUC ved årets CES-messe i Las Vegas.

Intels NUC er kompakte mini-computere med tætpakket hardware, der let kan bæres i en hånd, og som for de fleste brugere kan erstatte tunge desktop-computere.

I alt har Intel annonceret fem nye NUC-enheder: To "små" NUC-enheder med Core i3 og i5 og tre "høje" enheder med core i3, i5 og i7 - alle Intels nyeste syvendegeneration Core i-processorer, Kaby Lake.

De "høje" NUC-enheder er en smule større og kraftigere end de små enheder.

Nogle af de nye NUC-enheder får blandt andet Thunderbolt 3-porte, Iris Pro-GPU, HDMI 2.0 til 4K, DDR4-support og er klar til Intels Optane-storage.

i3-modellerne bliver sat til salg i løbet af januar, og de mere kraftfulde i5 og i7-modeller sættes til salg i løbet af det første kvartal 2017 og er som andre NUC-enheder "Barebone"-enheder, hvor du selv skal tilkøbe RAM, lagerplads og styresystem.

Klar til ny lagringsteknologi

Brugsscenarierne for de små enheder er home entertainment-enheder til fjernsynet, videoredigering, let gaming eller som lille kontor-computer.

For eksempel valgte den daværende it-chef i Sermersooq kommune i Grønland at erstatte sine gamle stationære computere med små NUC-enheder - mest af alt fordi de er lette at fragte til de små bygder i den store kommune.

Læs mere her: 200 NUC i Nuuk: Derfor skifter it-chef klassiske desktop-pc'er ud med mini-computere

De nye NUC-enheder blev annonceret sammen med nye desktop-versioner af Intels Kaby Lake-processorer, der er 5-15 procent hurtigere end den forrige generation, Skylake.

Mere unikt er det dog, at de "høje" NUC-enheder understøtter Intels Optane-teknologi. Optane er en ny type SSD, der kan erstatte både traditionelle SSD'er og DRAM i computeren. En teknologi med et gigantisk potentiale.  

Du kan læse mere om Optane her: Intel på vej med superhurtig SSD-teknologi

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura