Coop på jagt efter afløser til den 49 år gamle mainframe: "Systemet er ikke længere tilstrækkeligt til vores vision for Coop"

Coop Danmark er i gang med en støre digitalisering af hele forretningen, og det kommer ikke til at gå stille for sig i 2017. Blandt andet skal Coop have fundet en erstatning for den 49 år gamle mainframe.

Artikel top billede

"Vi er blevet for kedelige som branche, og det kommer vi nok til at bruge 2017 på at lave om på."

Sådan formulerer Coops teknologidirektør, Kræn Østergård Nielsen, sin hovedopgave for 2017.

Coop har i løbet af 2016 påbegyndt en større digitalisering af hele forretningen både på forbrugeroplevelsen og i kernesystemet, og det arbejde fortsætter i 2017.

Reelt kan digitaliseringen af Coop opdeles i tre spor: Digitalisering af brugeroplevelsen, digitalisering af butikkerne og infrastrukturen og til sidst compliance. Tre spor som uløseligt hænger sammen.

Den største opgave i 2017 er dog arbejdet med at vælge Coops nye kernesystem fremfor virksomhedens gamle.

"Først og fremmest skal vi have fundet en erstatning af vores 49 år gamle mainframe. Systemet er ikke længere tilstrækkeligt til vores vision for Coop, og derfor skal vi vælge imellem SAP eller Oracle som det nye kernesystem. Vi skal have vores infrastruktur klar til et moderne, digitalt Coop," siger Kræn Østergård Nielsen.

Valget af kernesystem er én ting, men processen er en kæmpe transformation, der vil tage de næste fem-otte år at gennemføre. Infrastruktur, ERP-system og interne processor skal optimeres til den digitale tidsalder, der skal underbygge hele forretningen.

Butikker skal blive lokale igen med big data

Målet med transformationen er at gøre Coops butikker mere lokale og kommunikationen mere personlig, og forarbejdet til det skal ske i 2017.

"Vi kommer fra en verden, hvor vi for 150 år siden var meget lokale, men hvor de seneste mange årtier har handlet om stordrift og effektivisering. Nu skal vi bruge algoritmer og data til at give kunderne en lokal følelse igen, så vi optimalt set har 1.200 forskellige butikker og to millioner forskellige tilbudsaviser," siger Kræn Østergård Nielsen.

Coop er allerede begyndt at tilbyde personlige tilbud via kunde-appen, men det skal videreudvikles i en agil proces hen over de næste år.

Hver uge mødes teknologidirektøren med sin styregruppe i Coop omkring den agile udvikling.

Læs også: Sådan gør Coop sig klar til nye skrappe persondata-regler fra EU

Må ikke gå "it" i digitaliseringen

I 2016 fik Coop sat sin egen betalingsplatform i værk, en kundeplatform i app-form og testet en løsning i seks butikker, hvor kunderne kan scanne varerne og betale varer med en smartphone, så de ikke behøver stå i kø ved kassen.

"Udfordringen er, at der ikke skal gå "it" i opgaven. Det er et forretningsprojekt faciliteret igennem it, og det er helt afgørende og måske den største udfordring. It er et værktøj og ikke et mål", forklarer teknologidirektør Kræn Østergård Nielsen, der ikke selv har en it-mæssig baggrund.

Sideløbende med de to andre langsigtede opgaver, skal Kræn Østergård Nielsen også have fokus på nuet og compliance. Særligt i forhold til persondataforordningen og at kunne opretholde en sikker drift under overgangsperioden fra den gamle mainframe til det nye system.

"Det er klart de to første opgaver, som er de mest sexede, men det er også derfor, vi har opdelt vores mål i tre særskilte programmer". På den måde forsøger vi at sikre, at vi ikke smider alle ressourcerne efter den sjoveste opgave," siger Kræn Østergård Nielsen.

Læs også: It-arkitekt hos Coop efter stort storage-virtualiseringsprojekt: Nu sover jeg roligt om natten igen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S