Har høstet data fra 10 millioner websider: Her er de mest populære webteknologier

Ny opgørelse fra W3Techs kårer de mest populære teknologier på internettet i øjeblikket. Se vinderne her.

Artikel top billede

De mest populære webteknologier er ikke nødvendigvis de bedste, mest solide eller fremtidsikrede teknologier - men det er de teknologier, der hitter hos udviklerne i øjeblikket og dermed også dominerer på internettet, om man bryder sig om det eller ej.

Når man dykker ned i internettets store data-hav, tegner der sig et klart billede af, hvilke teknologier, der vinder frem i øjeblikket.

W3Techs, der indsamler data om forskellige teknologier på internettet, har netop udgivet sin årlige opgørelse, der kårer vinderne i en række underkategorier til "Webteknologier i 2016." 

W3Techs har sammenlignet antallet af sider, der anvender en given teknologi, fra den 1. januar 2016 med den 1. januar i år.

"Vi anvender forskellen i antal frem for i procent, da det ville favorisere teknologier med en lille brugerbase ved årets begyndelse," skriver W3Techs, der til undersøgelsen har indsamlet data fra de 10 millioner mest besøgte sider på internettet.

Her er resultaterne

I kategorien content management systemer (CMS) er det igen i år Wordpress, der løber med førstepladsen - i år med en markedsandel på 58,5 procent ifølge W3Techs-opgørelsen.

Wordpress har ligget nummer et hvert år siden 2010. I år går andenpladsen til Shopify, mens Squarespace nummer tredjepladsen.

Kategorien 'programmeringssprog på server-siden' har i år PHP på en klar førsteplads med en markedsandel på 82,4 procent - og den vokser, skriver W3Techs.

Sidste år var det ganske vist Java, der løb med førstepladsen i denne kategori, men ellers har PHP været nummer et i seks af de seneste syv år.

"Det faktum, at syv ud af ti af de mest populære content management systemer er skrevet i PHP, hjælper helt sikkert," skriver W3Techs og tilføjer om et par af de andre populære sprog:

"JavaScript er nu en veletableret server-side teknologi, og det næsthurtigst voksende sprog ligesom sidste år. Erlang bliver som en overraskende nummer tre anvendt af 0,1 procent af alle websider og vokser hurtigere end de fleste andre sprog."

Ubuntu hitter

W3Techs har også en stribe andre kategorier i opgørelsen - blandt andet en for 'web operating systems' (ikke at forveksle med dit lokale operativsystem).

Her kommer Ubuntu ind på førstepladsen foran Windows på andenpladsen.

Og Ubuntu har faktisk vundet fem af de seneste syv år, mens Windows og Debian også har nuppet hver en sejr i den periode.

Du kan selv se nærmere på W3Techs opgørelse over de mest populære webteknologier - du finder den her.

Læs også:

Danske David Hansson skabte Ruby on Rails: Derfor blev det et globalt megahit

Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Dansk top-programmør kører Le Mans: Derfor minder racerløb om programmering

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos