Danmarks største it-forhandler hedder nu Topnordic, som overtager 53 medarbejdere og en forventet omsætning på mere end 600 millioner kroner fra norskejede Ementor, der tidligere også var kendt som Eterra og Merkantildata.
- Vores årsvolumen bliver nu to milliarder kroner. Vores mål er mere end tre milliarder kroner på det nordiske marked om senest tre år. Det vil ske ved både organisk vækst og tilkøb af markedsandele, siger Topnordics administrerende direktør, Claus Hougesen.
På fire år er omsætningen i Topnordic vokset fra knap en til nu over to milliarder kroner. I 2003 omsatte den danske forhandler for knap 1,2 milliarder kroner.
- Købet af Ementors division for salg af hardware og infrastruktur-produkter passer perfekt ind i Topnordics kerneområder, der er baseret på både netsalg og personlig service af computer-produkter, siger Claus Hougesen.
Han vil ikke oplyse prisen for Ementors hardware-forretning.
- Men den er symbolsk og er ikke noget, der rykker ved vores balance, forsikrer Claus Hougesen.
Bliver en af de store
Ifølge direktøren er Topnordic nu sikker på at blive en af de to til tre store it-forhandlere, der kommer til at dække det nordiske marked.
Topnordic hyrede for nyligt den tidligere direktør for Hewlett-Packard i Danmark, Niels Svenningsen. Han skal stå for den nordiske ekspansion, som blandt andet skal ske gennem opkøb.
- Siden Niels Svenningsen trådte til, er det strømmet ind med henvendelser fra mindre og mellemstore forhandlere, der gerne vil købes. De købsmodne virksomheder ligger fra 50 og op til 400 millioner kroner i omsætning, og de er klar over, at hvis de skal klare sig fremover, så skal de have adgang til en infrastruktur som vores med elektronisk samhandel og en udbygget webshop, siger Claus Hougesen.
Gav underskud
Når han slipper for at have det store checkhæfte fremme for at købe Ementors hardware-forretning, skyhldes det, at den giver underskud.
Ementor havde i første kvartal en bruttofortjeneste på hardwaredivisionen på 3,4 procent, men udgifterne var større, hvilket ifølge administrerende direktør Claus Thorsgaard efterlod Ementor med to valg:
- Enten skulle vi investere yderligere for at gøre den division til en profitabel forretning, eller også skulle vi sælge divisionen fra. Vi valgte det sidste, forklarer han.
Thorsgaard vil heller ikke oplyse, hvad Ementor får for hardwaredivisionen, men siger, at der dels er tale om en kontant betaling, dels at Ementor i de næste tre år får provision af det salg, som Topnordic genererer på kunder overtaget fra Ementor.
Med købet har Topnordics danske forretningsmodel vist sig holdbar. Selskabet har gennem de seneste år opkøbt og overtaget forhandlingen fra selskaber som Computerland, Multiinform, Systemforum og senest Mærsk Data. Forretningsmodellen bygger på elektronisk handel, der er integreret til portaler som Gatetrade.
Med købet af Ementors hardwareaktiviteter følger en kunde-portefølje, som blandt andet består af Danmarks største virksomheder samt amter, kommuner og statsinstitutioner.