Efter måneders mystik om dansk giga-datacenter: Nu afslører Facebook detaljerne på et pressemøde

It-giganten Facebook har efter mange måneders hemmelighedskræmmeri om et dansk giga-datacenter nu indkaldt til pressemøde.

Artikel top billede

Sådan ser Facebooks datacenter i Luleå ud.

Lige siden det i starten af oktober kom frem, at Facebook er ved at bygge et kæmpe datacenter i Odense, har byggeriet været præget af et voldsomt hemmelighedskræmmeri fra både Facebooks og Odense Kommunes side.

Men nu er ventetiden forbi, for Facebook er klar til at fortælle omverdenen, hvad det egentlig er, der sker i Odense. 

"Vi har hermed fornøjelsen af at kunne invitere til pressemøde sammen med Odense Kommune i morgen, torsdag d. 19. januar 2017, kl 10:00," meddeler Facebook i en mail til blandt andre Computerworld.

Pressemødet bliver afholdt på Odense Rådhus og det bliver ikke kun Facebook, der stiller med en talsperson, oplyses det:

"Vi har reserveret tid til et interview med en talsperson fra Facebook. Borgmester Peter Rahbæk Juel og Rådmand Jane Jegind vil ligeledes være tilgængelige for kommentarer," lyder det i mailen fra Facebook. 

Det ved vi

Netop fordi det indtil nu har været meget sparsomt med oplysningerne om projektet i Odense, bliver det spændende at høre, hvad Facebook vil fortælle torsdag.

Vi ved dog allerede nu, at det nye datacenter bliver opført i Tietgenbyen i Odense.

Det har også tidligere været fremme, at Facebook-anlægget kommer til at bestå af to serverhaller på 26.500 kvadratmeter samt en hal på 39.000 kvadratmeter.

Endelig ligger det klart, at Facebook har betalt 68 millioner for byggegrunden.

Læs mere om Facebooks datacenter i Danmark torsdag på Computerworld.

Læs også:

Facebook bygger kæmpe-datacenter i Odense

Seks grunde til at Facebook vil bygge datacenter i Danmark - og en væsentlig grund til at valget er faldet på Odense

Galleri: Her skal Danmarks næste gigant-datacentre bygges

It-giganter etablerer nye arbejdspladser i Danmark: Men det kan slet ikke opveje antallet af it-job, som vi har mistet

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job