Dansk it-mand står til at blive øverste mand i Siemens - selskabet satser stort på software-området

Danskeren Jim Hagemann Snabe, der er tidligere topchef i tyske SAP, står til at blive peget på som ny bestyrelsesformand for Siemens, når selskabet afvikler generalforsamling onsdag.

Artikel top billede

Danskeren Jim Hagemann Snabe er kørt i position til at blive valgt som bestyrelsesformand for en af Europas største selskaber, tyske Siemens.

Sådan lyder det i det tyske erhvervsblad Manager Magazin.

51-årige Jim Hagemann Snabe er tidligere topchef for den tyske it-gigant SAP, hvor han fra 2010 til 2014 var såkaldt co-CEO sammen med amerikaneren Bill McDermott.

SAP havde dengang 65.000 ansatte og omsatte for 120 milliarder kroner om året og stillingen var den da højeste, som nogen dansker besad i international erhvervsliv.

Jim Hagemann Snabe stoppede i SAP i 2014. Du kan læse om hans afgang her: Dansk SAP-boss om sin exit: Jeg er ikke blevet degraderet

Ifølge Manager Magazin udløber den nuværende Siemens-formand, Gerhard Crommes, kontrakt i 2018, og han peger nu selv efter en del pres på Jim Hagemann Snabe som sin afløser.

Netop Jim Hagemann Snabes erfaring fra SAP regnes for at være en af hans helt store kvalifikationer til posten som ny formand for det mægtige selskab, da Siemens fokuserer mere og mere på at udvikle og producere industriel software.

Siemens årlige generalforsamling - Siemens Aktiengesellschaft -  finder sted onsdag i Olympiahalle i München.

Jim Hagemann Snabe har siden 2013 været medlem af bestyrelsen i Siemens.

Dengang lød det i forbindelse med udnævnelsen fra Gerhard Crommes:

"Set i lyset af den strategiske vigtighed, digitaliseringen spiller for Siemens' kerneforretninger, har vi tilført teknologi- og softwarekompetencer til vores bestyrelse med ansættelsen af Jim Hagemann Snabe. Vi får en internationalt respekteret ekspert på området, og jeg ser frem til at arbejde med ham."

Det kan du læse mere om her: Toppost i globalt kæmpefirma til kendt it-dansker

Læs også:

Verdenskendt dansk it-mand: Sådan får du succes i en vild branche

Fem gode råd fra dansk softwarefirma: Sådan har vi fået succes i udlandet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job