Apple stopper langvarig tilbagegang - nu sætter iPhone-salget igen rekord

Apple har solgt et rekord-stort antal iPhones, men virksomheden plages stadigvæk af et faldende iPad-salg.

Artikel top billede

I det seneste kvartal har Apple solgt et rekord-stort antal iPhones. I alt har Apple solgt 78,3 millioner iPhone i kvartalet, og det er fem procent mere end i samme kvartal sidste år.

Det viser det kvartalsregnskab, som Apple præsenterede sent tirsdag aften.

Det høje iPhone-salg betyder, at Apple bryder en negativ tendens, hvor virksomheden i de seneste tre kvartaler har oplevet faldende omsætning.

I stedet oplevede Apple i dette kvartal en omsætningsstigning på tre procent sammenlignet med samme kvartal sidste år. 

Cloud-forretning boomer

Udover det stigende iPhone-salg oplever Apple også en fortsat vækst i service-forretningen, der blandt andet består af den populære App Store, iCloud og streaming-tjenesten Apple Music. Her steg omsætning med 18 procent, og ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal omsætter Apples services-forretning i dag for tre gange så meget som Netflix.

I forbindelse med regnskabsaflæggelsen stillede Apples administrerende direktør Tim Cook investorerne yderligere vækst i services-forretningen i udsigt.

Her vurderede han, at omsætningen i services-forretningen vil blive fordoblet i løbet af de næste fire år.

Alt i regnskabet var dog ikke rosenrødt. Ifølge det amerikanske medie Bloomberg fortsætter Apples salg på det kinesiske marked med at falde, og alene i det seneste kvartal er det faldet med 12 procent.

Ligesom Apples iPad-salg også fortsætter sit fald. I dette kvartal faldt salget med 22 procent. Til gengæld oplevede Apple en 7 procent stigning i Mac-omsætning.

Læs også: 
Tech-virksomheder blæser helt usædvanligt til politisk kamp mod Trump - her er fem grunde til at de råber så højt

Apple har længe holdt stand - men nu rasler Mac-salget ned for første gang i 15 år

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S