Telenor har vendt alvorlig krise i Danmark til fremgang: Nu vælter det ind med kunder

Det har længe set sort ud for den norske telegigants Telenors danske forretning. Men nu blodrøde resultater pludselig vendt til masser af fremgang.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Flere års alvorlig dansk krise for Telenor blev i 2016 vendt til en yderst fornuftig fremgang.

Det fremgår af Telenors netop offentliggjorte regnskab for fjerde kvartal 2016 og året samlet set.

Se regnskabet her (PDF).

"Som det fremgår af koncerntallene, oplevede Telenor Danmark en fremgang på 44.000 mobilkunder i fjerde kvartal samtidig med at indtjeningen per kunde holdes på et stabilt niveau for 5. kvartal i træk," lyder det fra Telenor Danmark.

Administrerende direktør i Telenor Danmark, Jesper Hansen, udtaler samtidig:

"Jeg glæder mig over, at vi har øget den samlede indtjening, og at vi har set en tilvækst af nye kunder i fjerde kvartal."

"Vi befinder os dog stadigvæk i et marked med ekstrem konkurrence, og derfor har vi naturligvis fortsat fokus på at simplificere og fremtidssikre vores forretning."

Telenor har nu 1.820.000 mobil-abonnenter i Danmark, en fremgang på 36.000 i forhold til 2015.

Telenor sidder dermed fortsat solidt på pladsen som landets næststørste mobilselskab.

Læs også: Teleselskabet 3 skovler kunder ind: Kaprede 47.000 nye mobilkunder i 2016

Telenor havde i 2016 en omsætning i Danmark på lige knap 5,1 milliarder norske kroner - omkring 4,3 milliarder danske kroner.

Det er et fald på seks procent i forhold til året før, men samtidig er et minus på bundlinjen på 2,5 milliarder norske kroner blevet vendt til et plus på 307 millioner norske kroner, cirka 257 millioner danske kroner.

Telenors konkurrent Telia oplyste i sidste uge, at selskabet i Danmark i løbet af 2016 mistede 38.000 mobilabonnenter, så Telia-kundebasen er gået tilbage med 2,3 procent til lidt mere end 1,6 millioner mobilkunder.

3 har i denne uge udsendt en meddelelse om, at selskabet hentede 47.000 nye kunder i 2016 - med andre ord har dette selskab ligesom Telenor skovlet kunder ind i 2016.

I morgen fredag kommer TDC med årsregnkab.

Læs også:

Teleselskabet 3 skovler kunder ind: Kaprede 47.000 nye mobilkunder i 2016

Sandhedens time: Derfor venter vi i spænding på årsregnskaberne fra TDC, Telenor og 3

Opbrud på tv-markedet og en latent mobil-priskrig: Her er TDC's barske 2017

Tre grunde til at Tjeep og Plenti slår til med mobil-prisbaskere netop nu

Nye tal afslører dramatisk udvikling i den danske telebranche: Overskuddet styrtdykker

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect