Telenor har vendt alvorlig krise i Danmark til fremgang: Nu vælter det ind med kunder

Det har længe set sort ud for den norske telegigants Telenors danske forretning. Men nu blodrøde resultater pludselig vendt til masser af fremgang.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Flere års alvorlig dansk krise for Telenor blev i 2016 vendt til en yderst fornuftig fremgang.

Det fremgår af Telenors netop offentliggjorte regnskab for fjerde kvartal 2016 og året samlet set.

Se regnskabet her (PDF).

"Som det fremgår af koncerntallene, oplevede Telenor Danmark en fremgang på 44.000 mobilkunder i fjerde kvartal samtidig med at indtjeningen per kunde holdes på et stabilt niveau for 5. kvartal i træk," lyder det fra Telenor Danmark.

Administrerende direktør i Telenor Danmark, Jesper Hansen, udtaler samtidig:

"Jeg glæder mig over, at vi har øget den samlede indtjening, og at vi har set en tilvækst af nye kunder i fjerde kvartal."

"Vi befinder os dog stadigvæk i et marked med ekstrem konkurrence, og derfor har vi naturligvis fortsat fokus på at simplificere og fremtidssikre vores forretning."

Telenor har nu 1.820.000 mobil-abonnenter i Danmark, en fremgang på 36.000 i forhold til 2015.

Telenor sidder dermed fortsat solidt på pladsen som landets næststørste mobilselskab.

Læs også: Teleselskabet 3 skovler kunder ind: Kaprede 47.000 nye mobilkunder i 2016

Telenor havde i 2016 en omsætning i Danmark på lige knap 5,1 milliarder norske kroner - omkring 4,3 milliarder danske kroner.

Det er et fald på seks procent i forhold til året før, men samtidig er et minus på bundlinjen på 2,5 milliarder norske kroner blevet vendt til et plus på 307 millioner norske kroner, cirka 257 millioner danske kroner.

Telenors konkurrent Telia oplyste i sidste uge, at selskabet i Danmark i løbet af 2016 mistede 38.000 mobilabonnenter, så Telia-kundebasen er gået tilbage med 2,3 procent til lidt mere end 1,6 millioner mobilkunder.

3 har i denne uge udsendt en meddelelse om, at selskabet hentede 47.000 nye kunder i 2016 - med andre ord har dette selskab ligesom Telenor skovlet kunder ind i 2016.

I morgen fredag kommer TDC med årsregnkab.

Læs også:

Teleselskabet 3 skovler kunder ind: Kaprede 47.000 nye mobilkunder i 2016

Sandhedens time: Derfor venter vi i spænding på årsregnskaberne fra TDC, Telenor og 3

Opbrud på tv-markedet og en latent mobil-priskrig: Her er TDC's barske 2017

Tre grunde til at Tjeep og Plenti slår til med mobil-prisbaskere netop nu

Nye tal afslører dramatisk udvikling i den danske telebranche: Overskuddet styrtdykker

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS