Tokyo har en plan: Millioner af gamle smartphones og kameraer skal smeltes om til olympiske medaljer til OL 2020

Medajlerne, der skal overrækkes til de bedste atleter til OL i Tokyo 2020, står til at blive omsmeltede smartphones. Indsamlingen af telefoner er i gang.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Forberedelserne til OL i Tokyo i 2020 er i fuld gang. Det gælder også produktionen af de mange medaljer, der under legene skal hænges om halsen på de bedste atleter.

Her har Japan en plan: Hvorfor ikke genbruge det guld, sølv og bronze, der findes i gammelt elektronik som smartphones, kameraer og spilkonsoller?

Tokyos bystyre og den olympiske organisation vil således igangsætte et stort indsamlings-projekt i samarbejde med genbrugs-virksomheden ReNet Japan, der over de kommende år sigter efter at rippe og omsmelte flere millioner smartphones, kameraer og andet, som japanerne alligevel har liggende i skuffer og kasser.

De fleste gadgets indeholder ganske små mængder guld, sølv og bronze i chip, printplader og kredsløb, som japanerne altså gerne vil pille ud og smelte om.

Det kan angiveligt godt betale sig, selv om der er tale om ganske små mængder.

Således indeholder en almindelig smartphone cirka 0,048 gram guld, 0,26 gram sølv og 12,7 gram bronze.

De ventes, at der til OL og de efterfølgende paraolympiske lege skal bruges i alt cirka 5.000 medaljer.

Det vil kræve 10 kilo guld, 1,2 ton sølv og 736 kilo bronze.

Ifølge indsamlingsorganisationen kan japanerne indlevere gamle smartphones, digitale kameraer, video-kameraer, musik-afspillere, spil-konsoller, fjern-betjeninger, lommeregnere, GPS'er og strømforsyninger til omsmeltning.

Fra april vil det blive muligt at aflevere det gamle elektronik i 2.400 centre rundt omkring i Japan under mobilselskabet NTT DoCoMo, hvor der vil blive opsat kasser, som japanerne kan smide deres skrot i.

Ifølge den japanske avis Asia Nikkei smider japanerne hvert år 650.000 tons elektronisk skrot ud. Kun 100.000 tons bliver genbrugt, da Japan ikke har et fast system til genbrug af det elektroniske skrot.

Ifølge Asia Nikkei er der i elektronibranchen i Japan især stor efterspørgsel efter sølv, hvilket kan gøre det tvivlsomt, om det indsamlede sølv overhovedet kan anvendes til støbning af medaljer.

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS