Tokyo har en plan: Millioner af gamle smartphones og kameraer skal smeltes om til olympiske medaljer til OL 2020

Medajlerne, der skal overrækkes til de bedste atleter til OL i Tokyo 2020, står til at blive omsmeltede smartphones. Indsamlingen af telefoner er i gang.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Forberedelserne til OL i Tokyo i 2020 er i fuld gang. Det gælder også produktionen af de mange medaljer, der under legene skal hænges om halsen på de bedste atleter.

Her har Japan en plan: Hvorfor ikke genbruge det guld, sølv og bronze, der findes i gammelt elektronik som smartphones, kameraer og spilkonsoller?

Tokyos bystyre og den olympiske organisation vil således igangsætte et stort indsamlings-projekt i samarbejde med genbrugs-virksomheden ReNet Japan, der over de kommende år sigter efter at rippe og omsmelte flere millioner smartphones, kameraer og andet, som japanerne alligevel har liggende i skuffer og kasser.

De fleste gadgets indeholder ganske små mængder guld, sølv og bronze i chip, printplader og kredsløb, som japanerne altså gerne vil pille ud og smelte om.

Det kan angiveligt godt betale sig, selv om der er tale om ganske små mængder.

Således indeholder en almindelig smartphone cirka 0,048 gram guld, 0,26 gram sølv og 12,7 gram bronze.

De ventes, at der til OL og de efterfølgende paraolympiske lege skal bruges i alt cirka 5.000 medaljer.

Det vil kræve 10 kilo guld, 1,2 ton sølv og 736 kilo bronze.

Ifølge indsamlingsorganisationen kan japanerne indlevere gamle smartphones, digitale kameraer, video-kameraer, musik-afspillere, spil-konsoller, fjern-betjeninger, lommeregnere, GPS'er og strømforsyninger til omsmeltning.

Fra april vil det blive muligt at aflevere det gamle elektronik i 2.400 centre rundt omkring i Japan under mobilselskabet NTT DoCoMo, hvor der vil blive opsat kasser, som japanerne kan smide deres skrot i.

Ifølge den japanske avis Asia Nikkei smider japanerne hvert år 650.000 tons elektronisk skrot ud. Kun 100.000 tons bliver genbrugt, da Japan ikke har et fast system til genbrug af det elektroniske skrot.

Ifølge Asia Nikkei er der i elektronibranchen i Japan især stor efterspørgsel efter sølv, hvilket kan gøre det tvivlsomt, om det indsamlede sølv overhovedet kan anvendes til støbning af medaljer.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S