Tokyo har en plan: Millioner af gamle smartphones og kameraer skal smeltes om til olympiske medaljer til OL 2020

Medajlerne, der skal overrækkes til de bedste atleter til OL i Tokyo 2020, står til at blive omsmeltede smartphones. Indsamlingen af telefoner er i gang.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Forberedelserne til OL i Tokyo i 2020 er i fuld gang. Det gælder også produktionen af de mange medaljer, der under legene skal hænges om halsen på de bedste atleter.

Her har Japan en plan: Hvorfor ikke genbruge det guld, sølv og bronze, der findes i gammelt elektronik som smartphones, kameraer og spilkonsoller?

Tokyos bystyre og den olympiske organisation vil således igangsætte et stort indsamlings-projekt i samarbejde med genbrugs-virksomheden ReNet Japan, der over de kommende år sigter efter at rippe og omsmelte flere millioner smartphones, kameraer og andet, som japanerne alligevel har liggende i skuffer og kasser.

De fleste gadgets indeholder ganske små mængder guld, sølv og bronze i chip, printplader og kredsløb, som japanerne altså gerne vil pille ud og smelte om.

Det kan angiveligt godt betale sig, selv om der er tale om ganske små mængder.

Således indeholder en almindelig smartphone cirka 0,048 gram guld, 0,26 gram sølv og 12,7 gram bronze.

De ventes, at der til OL og de efterfølgende paraolympiske lege skal bruges i alt cirka 5.000 medaljer.

Det vil kræve 10 kilo guld, 1,2 ton sølv og 736 kilo bronze.

Ifølge indsamlingsorganisationen kan japanerne indlevere gamle smartphones, digitale kameraer, video-kameraer, musik-afspillere, spil-konsoller, fjern-betjeninger, lommeregnere, GPS'er og strømforsyninger til omsmeltning.

Fra april vil det blive muligt at aflevere det gamle elektronik i 2.400 centre rundt omkring i Japan under mobilselskabet NTT DoCoMo, hvor der vil blive opsat kasser, som japanerne kan smide deres skrot i.

Ifølge den japanske avis Asia Nikkei smider japanerne hvert år 650.000 tons elektronisk skrot ud. Kun 100.000 tons bliver genbrugt, da Japan ikke har et fast system til genbrug af det elektroniske skrot.

Ifølge Asia Nikkei er der i elektronibranchen i Japan især stor efterspørgsel efter sølv, hvilket kan gøre det tvivlsomt, om det indsamlede sølv overhovedet kan anvendes til støbning af medaljer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS