Har tabt milliarder af kroner: Alligevel kan kommende børsnotering af Snapchat blive gigantisk

Selskabet bag Snapchat nærmer sig en børsnotering. Og selskabet vurderer selv, at det er rigtigt meget værd.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Selskabet bag mobiltjenesten Snapchat, Snap, er på vej mod en børsnotering, og går noteringen som forventet, kan det blive en voldsomt indbringende forretning.

Snap vurderer nemlig selv, at de først udbudte aktier vil kunne indbringe mellem 14 dollar og 16 dollar per styk.

Det prisfastsætter hele Snap til mellem 19,5 milliarder og 22,2 milliarder dollar - 137 milliarder og 157 milliarder kroner.

Beløbet er i underkanten af tidligere vurderinger fra Snap, men vil i givet fald ikke desto mindre blive den mest indbringende børsnotering af et teknologi-selskab i USA siden kinesiske Alibaba blev noteret i 2014.

Det kan du læse mere om her: Kineserne kommer: Alibaba markerer slutningen på USA's it-dominans.

Snap blev etableret i 2012, og det er gået over stok og sten siden da.

Selskabet tjener penge på at fremvise annoncer på Snapchat samt på at fremvise indhold fra andre kanaler, ligesom det fornylig præsenterede en betalingsløsning med navnet Snapcash og et sæt videobriller (Snapchat Specs).

Dem kan du læse mere om her: Snapchat lancerer nye video-briller - nu bliver du optaget overalt

98 procent af omsætningen kommer fra annoncer.

Selskabet omsatte i 2016 for 404,5 millioner dollar, hvilket var en markant stigning i forhold til 2015, hvor omsætningen landede på blot 58,7 millioner dollar.

Selskabet har imidlertid aldrig tjent en krone.

Snap fik i 2016 et bragende underskud på 514,6 millioner dollar - 3,6 milliarder kroner.

I 2015 tabte det 372,9 millioner dollar - 2,6 milliarder kroner - og selskabet har da også selv advaret om, at det "måske aldrig vil opnå profitabilitet.'

Til gengæld har Snapchat 158 millioner daglige brugere, der i gennemsnit besøger tjenesten 18 gange dagligt og i snit spenderer mellem 25 minutter og 30 minutter dagligt på tjenesten.

Snap skal nu på rundtur for at diskutere prisfastsættelse med analytikere og mulige investorer inden børsnoteringen.

Også Uber og Airbnb kan være på vej med meget store børsnoteringer.

Det kan du læse mere om her: Masser af spekulationer: Tre kendte tech-virksomheder står over for gigantiske børsnoteringer i 2017

Læs også:

Kæmpe-aftale til milliarder: Snapchat lægger al data i Googles hænder

Snapchat klar til milliard-børsnotering trods gigantiske underskud: "Det er ikke sikkert, at vi kommer til at tjene penge"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS