Har tabt milliarder af kroner: Alligevel kan kommende børsnotering af Snapchat blive gigantisk

Selskabet bag Snapchat nærmer sig en børsnotering. Og selskabet vurderer selv, at det er rigtigt meget værd.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Selskabet bag mobiltjenesten Snapchat, Snap, er på vej mod en børsnotering, og går noteringen som forventet, kan det blive en voldsomt indbringende forretning.

Snap vurderer nemlig selv, at de først udbudte aktier vil kunne indbringe mellem 14 dollar og 16 dollar per styk.

Det prisfastsætter hele Snap til mellem 19,5 milliarder og 22,2 milliarder dollar - 137 milliarder og 157 milliarder kroner.

Beløbet er i underkanten af tidligere vurderinger fra Snap, men vil i givet fald ikke desto mindre blive den mest indbringende børsnotering af et teknologi-selskab i USA siden kinesiske Alibaba blev noteret i 2014.

Det kan du læse mere om her: Kineserne kommer: Alibaba markerer slutningen på USA's it-dominans.

Snap blev etableret i 2012, og det er gået over stok og sten siden da.

Selskabet tjener penge på at fremvise annoncer på Snapchat samt på at fremvise indhold fra andre kanaler, ligesom det fornylig præsenterede en betalingsløsning med navnet Snapcash og et sæt videobriller (Snapchat Specs).

Dem kan du læse mere om her: Snapchat lancerer nye video-briller - nu bliver du optaget overalt

98 procent af omsætningen kommer fra annoncer.

Selskabet omsatte i 2016 for 404,5 millioner dollar, hvilket var en markant stigning i forhold til 2015, hvor omsætningen landede på blot 58,7 millioner dollar.

Selskabet har imidlertid aldrig tjent en krone.

Snap fik i 2016 et bragende underskud på 514,6 millioner dollar - 3,6 milliarder kroner.

I 2015 tabte det 372,9 millioner dollar - 2,6 milliarder kroner - og selskabet har da også selv advaret om, at det "måske aldrig vil opnå profitabilitet.'

Til gengæld har Snapchat 158 millioner daglige brugere, der i gennemsnit besøger tjenesten 18 gange dagligt og i snit spenderer mellem 25 minutter og 30 minutter dagligt på tjenesten.

Snap skal nu på rundtur for at diskutere prisfastsættelse med analytikere og mulige investorer inden børsnoteringen.

Også Uber og Airbnb kan være på vej med meget store børsnoteringer.

Det kan du læse mere om her: Masser af spekulationer: Tre kendte tech-virksomheder står over for gigantiske børsnoteringer i 2017

Læs også:

Kæmpe-aftale til milliarder: Snapchat lægger al data i Googles hænder

Snapchat klar til milliard-børsnotering trods gigantiske underskud: "Det er ikke sikkert, at vi kommer til at tjene penge"

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension