Google inviterer Telenor med ind i eksklusiv klub: Vil sammen bygge fremtidens sms-system

Telenor er inviteret ind i varmen hos Google, der i de kommende år vil rulle en sms-afløser ud på sine Android-telefoner. Læs her, hvorfor Telenor er inviteret med ind i varmen.

Artikel top billede

Google har udset sig norske Telenor med langt over halvanden million danske mobilabonnementer som sin strategiske partner i et større projekt med at gøre Android-brugernes sms'er mere levende.

Dermed har Googles Android-platform i alt tre partnere i sms-projektet, der udover Telenor tæller amerikanske Sprint samt canadiske Rogers.

Sms-projektet går ud på at give millionvis af Android-brugere en mere livlig oplevelse via de såkaldte Rich Communications Services (RCS).

Med RCS-protokollen på telefonen kan 214 millioner Telenor-brugere fra hovedsageligt Indien, Thailand og flere lande i Europa inklusiv Danmark fremover forvente langt mere visuelle beskeder.

Grundet sine mange mobilabonnenter i hele verden er Telenor indtil videre den brugertungeste partner i Google-projektet.

Det skriver Techcrunch.

Håber på Facebook-dræber

Med RCS er det muligt at sende multimedie-filer, animerede GIF'er og andet avanceret indhold, der i sms-beskederne kan tage kampen op med blandt andre Facebooks messenger-app.

RSC-teknologien er blot fem år gammel, og Google annoncerede sidste år sine planer om at rulle RCS ud på Android-telefoner i selskab med flere partnere.

Google-løsningen med de levende beskeder i sms-maskinen er dog ikke lige rundt om hjørnet, og i dag er der globalt blot 50 teleoperatører, som tilbyder RCS-teknologien i deres netværk.

For to år siden hyrede Google en RCS-ekspert, da selskabet ikke længere ville vente på, at teleindustrien byggede løsningerne, som har været undervejs i mere end 10 år.

Hvornår kommende Android-telefoner fødes med RCS-teknologien er endnu ikke til at vide.

Men mon ikke, der kommer flere nyheder og flere partnerskaber om sms'ernes afløser på årets helt store tele-konference Mobile World Congres, der bliver afholdt i slutningen af denne måned i den spanske storby Barcelona.

Du kan læse mere om RCS-teknologien her:
Efter kæmpe SMS-nedtur: Nu har teleselskaberne kig på en ny type beskeder

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S