Google inviterer Telenor med ind i eksklusiv klub: Vil sammen bygge fremtidens sms-system

Telenor er inviteret ind i varmen hos Google, der i de kommende år vil rulle en sms-afløser ud på sine Android-telefoner. Læs her, hvorfor Telenor er inviteret med ind i varmen.

Artikel top billede

Google har udset sig norske Telenor med langt over halvanden million danske mobilabonnementer som sin strategiske partner i et større projekt med at gøre Android-brugernes sms'er mere levende.

Dermed har Googles Android-platform i alt tre partnere i sms-projektet, der udover Telenor tæller amerikanske Sprint samt canadiske Rogers.

Sms-projektet går ud på at give millionvis af Android-brugere en mere livlig oplevelse via de såkaldte Rich Communications Services (RCS).

Med RCS-protokollen på telefonen kan 214 millioner Telenor-brugere fra hovedsageligt Indien, Thailand og flere lande i Europa inklusiv Danmark fremover forvente langt mere visuelle beskeder.

Grundet sine mange mobilabonnenter i hele verden er Telenor indtil videre den brugertungeste partner i Google-projektet.

Det skriver Techcrunch.

Håber på Facebook-dræber

Med RCS er det muligt at sende multimedie-filer, animerede GIF'er og andet avanceret indhold, der i sms-beskederne kan tage kampen op med blandt andre Facebooks messenger-app.

RSC-teknologien er blot fem år gammel, og Google annoncerede sidste år sine planer om at rulle RCS ud på Android-telefoner i selskab med flere partnere.

Google-løsningen med de levende beskeder i sms-maskinen er dog ikke lige rundt om hjørnet, og i dag er der globalt blot 50 teleoperatører, som tilbyder RCS-teknologien i deres netværk.

For to år siden hyrede Google en RCS-ekspert, da selskabet ikke længere ville vente på, at teleindustrien byggede løsningerne, som har været undervejs i mere end 10 år.

Hvornår kommende Android-telefoner fødes med RCS-teknologien er endnu ikke til at vide.

Men mon ikke, der kommer flere nyheder og flere partnerskaber om sms'ernes afløser på årets helt store tele-konference Mobile World Congres, der bliver afholdt i slutningen af denne måned i den spanske storby Barcelona.

Du kan læse mere om RCS-teknologien her:
Efter kæmpe SMS-nedtur: Nu har teleselskaberne kig på en ny type beskeder

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S