Lenovo-topchef: Pc-priserne kommer til at stige i den kommende tid

Pc-priserne kommer til at stige - og forvent ikke at det vil ændre sig de kommende år, siger Lenovo.

Artikel top billede

Prisen på specielt bærbare computere er højere end nogensinde før takket være manglen på komponenter.

Der er simpelthen ikke nok SSD'er, DRAM, batterier og LCD-skærme på markedet til at følge med efterspørgslen.

Det forklarede Lenovos driftsdirektør Gianfranco Lanci under et investor-møde torsdag.

Efterspørgslen får prisen til at stige på komponenterne, hvilket resulterer i, at pc-priserne vil stige.

Særligt manglen på hukommelse vil ikke ændre sig i de kommende måneder, forklarer Gianfranco Lanci.

Det kulminerer med det allerede pressede pc-marked, hvor producenterne i forvejen forsøger at presse hver en krone ud af de solgte computere.

Dyre, premium-computere sælger bedst

Prisstigningen har fået pc-landskabet til at rykke, så der ikke længere er fokus på billige, computere, men i stedet på de dyrere top-produkter, hvor profitten er langt højere.

Læs også: Test af Lenovos nyeste Yoga: En af de bedste hybrid-computere på markedet

Særligt markedet for de kraftfulde i7-processorer samt gaming og VR-markedet oplever i disse dage vækst.

De fleste pc-producenter har droppet den klassiske harddisk som lagerenhed og omfavner SSD'en, men det presser markedet for NAND-flash voldsomt, hvilket får priserne til at stige.

Ifølge en oversigt fra Intels investorkonference i sidste uge, har pc-priserne ikke været så høje siden 2011, hvor komponentmanglen begyndte at vise sine første tegn.

Også DRAM er en mangelfuld vare. Ifølge analysehuset TrendForce steg priserne på DRAM med 30 procent i fjerde kvartal 2016, og analysehuset forventer at priserne stiger med 40 procent i første kvartal 2017 på grund af stor mangel.

Læs også: Her er de nye computere fra årets største computer-mekka

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S