Lenovo-topchef: Pc-priserne kommer til at stige i den kommende tid

Pc-priserne kommer til at stige - og forvent ikke at det vil ændre sig de kommende år, siger Lenovo.

Artikel top billede

Prisen på specielt bærbare computere er højere end nogensinde før takket være manglen på komponenter.

Der er simpelthen ikke nok SSD'er, DRAM, batterier og LCD-skærme på markedet til at følge med efterspørgslen.

Det forklarede Lenovos driftsdirektør Gianfranco Lanci under et investor-møde torsdag.

Efterspørgslen får prisen til at stige på komponenterne, hvilket resulterer i, at pc-priserne vil stige.

Særligt manglen på hukommelse vil ikke ændre sig i de kommende måneder, forklarer Gianfranco Lanci.

Det kulminerer med det allerede pressede pc-marked, hvor producenterne i forvejen forsøger at presse hver en krone ud af de solgte computere.

Dyre, premium-computere sælger bedst

Prisstigningen har fået pc-landskabet til at rykke, så der ikke længere er fokus på billige, computere, men i stedet på de dyrere top-produkter, hvor profitten er langt højere.

Læs også: Test af Lenovos nyeste Yoga: En af de bedste hybrid-computere på markedet

Særligt markedet for de kraftfulde i7-processorer samt gaming og VR-markedet oplever i disse dage vækst.

De fleste pc-producenter har droppet den klassiske harddisk som lagerenhed og omfavner SSD'en, men det presser markedet for NAND-flash voldsomt, hvilket får priserne til at stige.

Ifølge en oversigt fra Intels investorkonference i sidste uge, har pc-priserne ikke været så høje siden 2011, hvor komponentmanglen begyndte at vise sine første tegn.

Også DRAM er en mangelfuld vare. Ifølge analysehuset TrendForce steg priserne på DRAM med 30 procent i fjerde kvartal 2016, og analysehuset forventer at priserne stiger med 40 procent i første kvartal 2017 på grund af stor mangel.

Læs også: Her er de nye computere fra årets største computer-mekka

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job