Routere og switche fra Cisco, HP og Juniper kan pludselig lukke ned og ikke genstartes: Cisco sætter 870 millioner kroner af til udbedring

Cisco sætter 872 millioner kroner af til at rette op på alvorlige fejl i nogle af selskabets mest udbredte produkter.

Artikel top billede

Cisco sætter 125 millioner dollar - godt 872 millioner kroner - af til at dække omkostningerne ved at udskifte netværks-udstyr, der er blevet ramt af en fejlramt clock-komponent.

Den fejlramte komponent findes i en række af Ciscos mest udbredt produkter, Series 4000-routere, Nexus 9000-switche, ASA-sikkerhedsprodukterne samt Meraki cloud-switche.

Clock-komponenten anvendes til at synkronisere enhedernes funktioner og er helt vital for, at de fungerer, som de skal.

"Vi har set, at clock signal-komponenten kan blive nedbrudt over tid i visse enheder. Selv om Cisco-produkterne med kompontenten fungerer normalt for tiden, forventer vi et stigende antal nedbrud over årene i takt med, at enhederne har været i drift i 18 måneder," lyder det fra Cisco.

Selskabet peger på, at hele enheden vil gå ned, hvis komponenten går i stykker. Det vil herefter ikke være muligt hverken at boote eller genskabe enheden, som derfor skal udskiftes.

"For at hjælpe kunder og partnere, vil Cisco proaktiv levere erstatningsprodukter til enheder, der er dækket af garanti eller kontrakter per 16. november 2016," lyder det fra selskabet.

Også HP og Juniper har meldt ud om et lignende problem.

Hewlett Packard Enterprise meddelte fornylig, at fejlen findes i Intel C2000-chippen, men at ingen kunder endnu har rapporteret om nedbrud i denne forbindelse.

Juniper meddelte for et par dage siden, at selskabet "er opmærksom på et forhold relateret til en komponent produceret af en leverandør, der berører et begrænset antal af vores produkter."

Ifølge en såkaldt techninal service bulletin fra Juniper betyder fejlen ligeledes, at komponenten efter mindst 18 måneder i brug pludselig kan fejle og gøre, at det bliver umuligt at boote eller genskabe indhold.

Iføgle updaten er 13 Juniper-produkter ramt. De tæller både switche og routere - heriblandt MPC7E 10G, MPC7E multirate, MX2K-MPC8E, EX 920-switche og PTX3000-kort.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS