Vigtig 5G-aftale er i hus: Her er de vilde hastigheds-specifikationer for 5G

Teleindustrien er nået til enighed om de hastigheds-specifikationer, der skal gælde for 5G-teknologien.

Artikel top billede

4G-sendemast hos Telenor.

5G-netværk med turbo-hastigheder og masser af netværkskapacitet til selv de mest bredbåndskrævende applikationer er nu kommet et skridt nærmere.

Det meddeler den internationale teleorganisation ITU.

En arbejdsgruppe med repræsentanter fra industrien er netop nået til enighed om de centrale specifikationer for 5G, IMT-2020, som ventes at blive endeligt vedtaget på et møde til november.

"IMT-2020 vil være det globale omdrejningspunkt for alle aktiviteter, der er relateret til bredbåndskommunikation og internet of things i fremtiden - som vil berige vores liv på måder, som vi endnu ikke kan forestille os," lyder det fra ITU.

"IMT-2020-standarden vil blive det globale kommunikationsnetværk i de kommende årtier og har kurs mod at være på plads i 2020," lyder det videre.

Læs også: Nye bredbåndsløsninger buldrer frem: Trådløst 5G kan snart levere det samme som fiber

ITU forventer nu en lang række pilotprojekter og test i industrien, der på sigt skal føre os frem til de kommercielle 5G-netværk.

Her er hastighederne på 5G

I det konkrete dokument, som arbejdsgruppen under ITU er nået til enighed om, kan man blandt andet læse om de hastigheds- og kapacitets-specifikationer, der kommer til at gælde for 5G.

Det fremgår blandt andet, at peak data raten kommer til at lyde på 20 Gbit/s i downlink og 10 Gbit/s i uplink.

Samtidig er der dog et afsnit med detaljer om, hvilke hastigheder, som brugerne kan vente at opleve i den virkelige verden.

Her lyder det, at 'downlink user experienced data rate' vil være på 100 Mbit/s, mens uplink står til at blive på 50 Mbit/s.

Læs også:

Nye bredbåndsløsninger buldrer frem: Trådløst 5G kan snart levere det samme som fiber

Nu begynder Mobile World Congress 2017: Disse tre megatrends vil dominere messen

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub