Vigtig 5G-aftale er i hus: Her er de vilde hastigheds-specifikationer for 5G

Teleindustrien er nået til enighed om de hastigheds-specifikationer, der skal gælde for 5G-teknologien.

Artikel top billede

4G-sendemast hos Telenor.

5G-netværk med turbo-hastigheder og masser af netværkskapacitet til selv de mest bredbåndskrævende applikationer er nu kommet et skridt nærmere.

Det meddeler den internationale teleorganisation ITU.

En arbejdsgruppe med repræsentanter fra industrien er netop nået til enighed om de centrale specifikationer for 5G, IMT-2020, som ventes at blive endeligt vedtaget på et møde til november.

"IMT-2020 vil være det globale omdrejningspunkt for alle aktiviteter, der er relateret til bredbåndskommunikation og internet of things i fremtiden - som vil berige vores liv på måder, som vi endnu ikke kan forestille os," lyder det fra ITU.

"IMT-2020-standarden vil blive det globale kommunikationsnetværk i de kommende årtier og har kurs mod at være på plads i 2020," lyder det videre.

Læs også: Nye bredbåndsløsninger buldrer frem: Trådløst 5G kan snart levere det samme som fiber

ITU forventer nu en lang række pilotprojekter og test i industrien, der på sigt skal føre os frem til de kommercielle 5G-netværk.

Her er hastighederne på 5G

I det konkrete dokument, som arbejdsgruppen under ITU er nået til enighed om, kan man blandt andet læse om de hastigheds- og kapacitets-specifikationer, der kommer til at gælde for 5G.

Det fremgår blandt andet, at peak data raten kommer til at lyde på 20 Gbit/s i downlink og 10 Gbit/s i uplink.

Samtidig er der dog et afsnit med detaljer om, hvilke hastigheder, som brugerne kan vente at opleve i den virkelige verden.

Her lyder det, at 'downlink user experienced data rate' vil være på 100 Mbit/s, mens uplink står til at blive på 50 Mbit/s.

Læs også:

Nye bredbåndsløsninger buldrer frem: Trådløst 5G kan snart levere det samme som fiber

Nu begynder Mobile World Congress 2017: Disse tre megatrends vil dominere messen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos