Vigtig 5G-aftale er i hus: Her er de vilde hastigheds-specifikationer for 5G

Teleindustrien er nået til enighed om de hastigheds-specifikationer, der skal gælde for 5G-teknologien.

Artikel top billede

4G-sendemast hos Telenor.

5G-netværk med turbo-hastigheder og masser af netværkskapacitet til selv de mest bredbåndskrævende applikationer er nu kommet et skridt nærmere.

Det meddeler den internationale teleorganisation ITU.

En arbejdsgruppe med repræsentanter fra industrien er netop nået til enighed om de centrale specifikationer for 5G, IMT-2020, som ventes at blive endeligt vedtaget på et møde til november.

"IMT-2020 vil være det globale omdrejningspunkt for alle aktiviteter, der er relateret til bredbåndskommunikation og internet of things i fremtiden - som vil berige vores liv på måder, som vi endnu ikke kan forestille os," lyder det fra ITU.

"IMT-2020-standarden vil blive det globale kommunikationsnetværk i de kommende årtier og har kurs mod at være på plads i 2020," lyder det videre.

Læs også: Nye bredbåndsløsninger buldrer frem: Trådløst 5G kan snart levere det samme som fiber

ITU forventer nu en lang række pilotprojekter og test i industrien, der på sigt skal føre os frem til de kommercielle 5G-netværk.

Her er hastighederne på 5G

I det konkrete dokument, som arbejdsgruppen under ITU er nået til enighed om, kan man blandt andet læse om de hastigheds- og kapacitets-specifikationer, der kommer til at gælde for 5G.

Det fremgår blandt andet, at peak data raten kommer til at lyde på 20 Gbit/s i downlink og 10 Gbit/s i uplink.

Samtidig er der dog et afsnit med detaljer om, hvilke hastigheder, som brugerne kan vente at opleve i den virkelige verden.

Her lyder det, at 'downlink user experienced data rate' vil være på 100 Mbit/s, mens uplink står til at blive på 50 Mbit/s.

Læs også:

Nye bredbåndsløsninger buldrer frem: Trådløst 5G kan snart levere det samme som fiber

Nu begynder Mobile World Congress 2017: Disse tre megatrends vil dominere messen

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S