Deltag i gratis konference om datacentre og datahåndtering

Få lavere omkostninger og bedre skalering i datacentret - og få styr på de nye EU-regler for datahåndtering. Deltag i gratis Computerworld-konference.

Artikel top billede

(Foto: Google)

De fleste er enige om, at data er guld i den digitale tidsalder.

Hvis de enorme mængder data skal kunne konverteres til konkret værdi for forretningen, kræver det dog, at man både har et topmoderne datacenter-setup og de nødvendige værktøjer til at håndtere dataene.

Det sætter Computerworld derfor fokus på på et gratis seminar onsdag den 15. marts:

Se programmet her og tilmeld dig. Det er gratis.

Vi kommer på dagen vidt omkring både de konkrete datacenter-løsninger og teknologier, der kan tages i brug i dag, ligesom du også vil kunne få et indblik i de strategiske og juridiste aspekter af dataopbevaringen og -håndteringen.

Hvordan opnår du eksempelvis en lavere TCO end i dag, og hvordan sikrer du dig, at du har de nødvendige skaleringsmuligheder i datacentret?

Konferencen fokuserer på det moderne datacenter - alle de nye løsninger til server, storage og virtualisering - men også på den nye EU-persondataforordning.

Du kan høre om, hvad den betyder for dig som databehandler.

Sådan deltager du

Aldrig har der været flere og bedre muligheder for at sikre en effektiv, sikker og stabil it-drift.

Det vrimler med nye teknologier og løsninger, der eksempelvis gør det muligt at sætte turbo på databehandlingen med SSD, blive en leverandør af interne cloud-services og gendanne data efter nedbrud - også selvom alt håb synes ude.

Men hvordan finder du vej i junglen af løsninger, og hvordan kommer du i gang med de nyeste teknologier?

Det kan du blive klogere på den 15. marts til Computerworlds konference, der afholdes i Ballerup: 

Se programmet her og tilmeld dig. Det er gratis.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S