Belastede servere sender NemLog-in til tælling: Store login-problemer på offentlige sider

Siden tirsdag aften har der været problemer med NemLog-in, hvor brugere ikke kan logge ind på sider som Skat.dk og borger.dk

Artikel top billede

Opdateret d.2 marts, 2017: NNIT fortæller Computerworld, at problemet er løst, og at der ikke burde være problemer ved at logge ind på de offentlige selvbetjening-stjenester. 

Offentlige selvbetjeningstjenester som borger.dk har problemer med login-løsningen NemLog-in, hvilket kan give ustabilitet og login-problemer, forklarer Digitaliseringsstyrelsen.

Mens du stadig kan logge ind via NemID på netbanker og e-boksen, er offentlige sites, der benytter sig af NemLog-in-portalen, ramt af problemet.

"Helt specifikt er det vores login-tjeneste NemLog-in, som oplever problemer. Vores leverandør er sat på sagen og forklarer, at flere af serverne oplever belastninger," siger Kenneth Kruuse, teamleder hos Digitaliseringsstyrelsen med ansvar for NemLog-in, til Computerworld.

I skrivende stund fortæller Kenneth Kruuse, at alle, der forsøger at logge ind på sider som borger.dk, burde blive mødt af en fejlmeddelelse.

Ustabilitet i flere dage

Ifølge Kenneth Kruuse har der været ustabilitet omkring NemLog-in i de seneste par dage, men problemerneblev værre i løbet af onsdag formiddag.

Når brugere forsøger at logge på sider som borger.dk, skat.dk eller su.dk, sendes de til den fælles login-portal, som efterfølgende ikke svarer.

Kan du ikke logge ind på de offentlige sider, opfordrer Kenneth Kruuse til at prøve et par gange og ellers vente til et senere tidspunkt.

Digitaliseringsstyrelsen fortæller, at NNIT, der leverer NemLog-in, har sat alle mand på at løse problemet.

Læs også: Derfor kunne du ikke logge på med NemID torsdag: Danske hjemmesider ramt af kæmpe globalt nedbrud

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S