Belastede servere sender NemLog-in til tælling: Store login-problemer på offentlige sider

Siden tirsdag aften har der været problemer med NemLog-in, hvor brugere ikke kan logge ind på sider som Skat.dk og borger.dk

Artikel top billede

Opdateret d.2 marts, 2017: NNIT fortæller Computerworld, at problemet er løst, og at der ikke burde være problemer ved at logge ind på de offentlige selvbetjening-stjenester. 

Offentlige selvbetjeningstjenester som borger.dk har problemer med login-løsningen NemLog-in, hvilket kan give ustabilitet og login-problemer, forklarer Digitaliseringsstyrelsen.

Mens du stadig kan logge ind via NemID på netbanker og e-boksen, er offentlige sites, der benytter sig af NemLog-in-portalen, ramt af problemet.

"Helt specifikt er det vores login-tjeneste NemLog-in, som oplever problemer. Vores leverandør er sat på sagen og forklarer, at flere af serverne oplever belastninger," siger Kenneth Kruuse, teamleder hos Digitaliseringsstyrelsen med ansvar for NemLog-in, til Computerworld.

I skrivende stund fortæller Kenneth Kruuse, at alle, der forsøger at logge ind på sider som borger.dk, burde blive mødt af en fejlmeddelelse.

Ustabilitet i flere dage

Ifølge Kenneth Kruuse har der været ustabilitet omkring NemLog-in i de seneste par dage, men problemerneblev værre i løbet af onsdag formiddag.

Når brugere forsøger at logge på sider som borger.dk, skat.dk eller su.dk, sendes de til den fælles login-portal, som efterfølgende ikke svarer.

Kan du ikke logge ind på de offentlige sider, opfordrer Kenneth Kruuse til at prøve et par gange og ellers vente til et senere tidspunkt.

Digitaliseringsstyrelsen fortæller, at NNIT, der leverer NemLog-in, har sat alle mand på at løse problemet.

Læs også: Derfor kunne du ikke logge på med NemID torsdag: Danske hjemmesider ramt af kæmpe globalt nedbrud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S