Belastede servere sender NemLog-in til tælling: Store login-problemer på offentlige sider

Siden tirsdag aften har der været problemer med NemLog-in, hvor brugere ikke kan logge ind på sider som Skat.dk og borger.dk

Artikel top billede

Opdateret d.2 marts, 2017: NNIT fortæller Computerworld, at problemet er løst, og at der ikke burde være problemer ved at logge ind på de offentlige selvbetjening-stjenester. 

Offentlige selvbetjeningstjenester som borger.dk har problemer med login-løsningen NemLog-in, hvilket kan give ustabilitet og login-problemer, forklarer Digitaliseringsstyrelsen.

Mens du stadig kan logge ind via NemID på netbanker og e-boksen, er offentlige sites, der benytter sig af NemLog-in-portalen, ramt af problemet.

"Helt specifikt er det vores login-tjeneste NemLog-in, som oplever problemer. Vores leverandør er sat på sagen og forklarer, at flere af serverne oplever belastninger," siger Kenneth Kruuse, teamleder hos Digitaliseringsstyrelsen med ansvar for NemLog-in, til Computerworld.

I skrivende stund fortæller Kenneth Kruuse, at alle, der forsøger at logge ind på sider som borger.dk, burde blive mødt af en fejlmeddelelse.

Ustabilitet i flere dage

Ifølge Kenneth Kruuse har der været ustabilitet omkring NemLog-in i de seneste par dage, men problemerneblev værre i løbet af onsdag formiddag.

Når brugere forsøger at logge på sider som borger.dk, skat.dk eller su.dk, sendes de til den fælles login-portal, som efterfølgende ikke svarer.

Kan du ikke logge ind på de offentlige sider, opfordrer Kenneth Kruuse til at prøve et par gange og ellers vente til et senere tidspunkt.

Digitaliseringsstyrelsen fortæller, at NNIT, der leverer NemLog-in, har sat alle mand på at løse problemet.

Læs også: Derfor kunne du ikke logge på med NemID torsdag: Danske hjemmesider ramt af kæmpe globalt nedbrud

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S