Belastede servere sender NemLog-in til tælling: Store login-problemer på offentlige sider

Siden tirsdag aften har der været problemer med NemLog-in, hvor brugere ikke kan logge ind på sider som Skat.dk og borger.dk

Artikel top billede

Opdateret d.2 marts, 2017: NNIT fortæller Computerworld, at problemet er løst, og at der ikke burde være problemer ved at logge ind på de offentlige selvbetjening-stjenester. 

Offentlige selvbetjeningstjenester som borger.dk har problemer med login-løsningen NemLog-in, hvilket kan give ustabilitet og login-problemer, forklarer Digitaliseringsstyrelsen.

Mens du stadig kan logge ind via NemID på netbanker og e-boksen, er offentlige sites, der benytter sig af NemLog-in-portalen, ramt af problemet.

"Helt specifikt er det vores login-tjeneste NemLog-in, som oplever problemer. Vores leverandør er sat på sagen og forklarer, at flere af serverne oplever belastninger," siger Kenneth Kruuse, teamleder hos Digitaliseringsstyrelsen med ansvar for NemLog-in, til Computerworld.

I skrivende stund fortæller Kenneth Kruuse, at alle, der forsøger at logge ind på sider som borger.dk, burde blive mødt af en fejlmeddelelse.

Ustabilitet i flere dage

Ifølge Kenneth Kruuse har der været ustabilitet omkring NemLog-in i de seneste par dage, men problemerneblev værre i løbet af onsdag formiddag.

Når brugere forsøger at logge på sider som borger.dk, skat.dk eller su.dk, sendes de til den fælles login-portal, som efterfølgende ikke svarer.

Kan du ikke logge ind på de offentlige sider, opfordrer Kenneth Kruuse til at prøve et par gange og ellers vente til et senere tidspunkt.

Digitaliseringsstyrelsen fortæller, at NNIT, der leverer NemLog-in, har sat alle mand på at løse problemet.

Læs også: Derfor kunne du ikke logge på med NemID torsdag: Danske hjemmesider ramt af kæmpe globalt nedbrud

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S