Afsløring efter kæmpe Amazon-nedbrud: Pinlig kommando-fejl skabte massive problemer for Amazon

En ingeniør indtastede en forkert kommando, og herefter gik dele af internettet i sort.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Tidligere på ugen gik dele af internettet i sort, da Amazons cloud-tjeneste Simple Storage Service, også kendt som S3, blev ramt af et fire timer langt nedbrud.

Nu har vi fået forklaringen på, hvordan det kunne gå så galt.

I et åbent brev til sine kunder forklarer Amazon om årsagen.

Tastefejl under fejlfinding

Her fremgår det, at fejlen opstod, da holdet bag tjenesten skulle foretage en fejlfinding.

En ingeniør skulle i den forbindelse indtaste en kommando, der skulle tage et meget lille antal servere ud af drift midlertidligt.

Men ved en fejl kom ingeniøren til at indtaste en forkert kommando, der i stedet fjernede et meget stort antal servere fra tjenesten.

Når en server bliver taget ud af drift, bliver de ifølge Amazon nød til at lave en "fuld genstart," før den kan tilkobles tjenesten igen, hvilket tilsyneladende er en relativ langsommelig proces.

Det er således også forklaringen på, at nedbruddet varede i fire timer, selvom fejlen blev opdaget hurtigt.

Amazon-nedbruddet ramte en lang række populære internetsider og -tjenester.

Blandt de ramte var den populære samarbejdsplatform Slack, websitet Quora, billedetjenesten Giphy samt nyhedsmedier som Buzzfeed og Business Insider.

Læs også: 

AWS om nyt kunstig intelligens-tilbud: Iværksættere skal have adgang til samme våben-arsenal, som verdens største virksomheder  

Amazons cloud-sikkerhedsdirektør: Sådan beskytter vi dine data i skyen

Læses lige nu

    KMD A/S

    Project Director

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialister (flere roller) til opbygning af Forsvaret nye IT-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S