Dansk Microsoft-chef efter kritik for automatisk download af Windows: "Vores tilgang var for proaktiv, og vi er ærgerlige over, at vi skulle ende hos Forbrugerombudsmanden"

Microsoft Danmark beklager praksis med tvungne opdateringer, efter forbrugerombudsmanden har erklæret fremgangsmåden for ulovlig. ""Vores tilgang var for proaktiv," lyder det fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Da Microsoft opdaterede folks Windows 7- og 8.1-computere trods forbrugernes "nej" via et klik på det røde kryds i hjørnet af et specifikt opdateringsvindue, brød Microsoft loven og god markedsføringsskik.

Det konkluderer Forbrugerombudsmanden efter klager fra 18 danske Windows-brugere.

"Vi ændrede praksis allerede i sommer på basis af den feedback, vi havde modtaget fra vores brugere - og i erkendelsen af, at vi her var gået over stregen," fortæller Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows i Danmark, til Computerworld. 

"Vores tilgang var for proaktiv, og vi er ærgerlige over, at vi skulle ende hos Forbrugerombudsmanden. Men vi har haft en god dialog, og vi er enige om, at vores oprindelige tilgang ikke var hensigtsmæssig - og dette har vi jo så ændret," siger divisionschefen.

Det røde kryds

Sagen fra Forbrugerombudsmanden omhandler specifik et enkelt opdateringsvindue i Windows, der fortalte om Windows 10-opdateringen, og trykkede du på kryset i hjørnet - og ikke tog stilling til vinduets indhold - startede opdateringen til Windows 10 automatisk.

Det er en misvisende handling når alle andre krydser i højre hjørne i systemet betyder en afvisning og nedlukning af vinduet, skriver forbrugerombudsmanden i sin dom.

Sagen ender ikke med at få konsekvenser overfor Microsoft, da brud på god markedsføringsskik ikke umiddelbart er strafbar, og eftersom Microsoft selv ændrede praksis tilbage i juni 2016.

Ligeledes har Forbrugerombudsmanden ikke kigget på andre situationer i Windows-systemet, hvor det ifølge Computerworlds læsere også efter et nej har valgt at installere sig selv alligevel.

Læs også: Microsoft-brøler tvangsopdaterer Windows 8-maskiner til Windows 10

og: Microsoft skruer op for presset: Windows 10 bliver fremover automatisk anbefalet på din pc

Automatiske opdateringer forbliver praksis

Microsoft tilbyder ikke længere Windows 10 som en gratis opgradering, men de tvungne opdateringer i Windows 10 eksisterer stadig som en central del i Windows 10.

"Fremadrettet er de her opdateringer - store som små - noget, vi skal vænne os til. Fordelene er, at alle kører med den samme version af systemet, og så er det ikke mindst et sikkerhedsmæssigt spørgsmål," forklarer Martin Thorning Hansen.

I udlandet har de tvungne opgraderinger til Windows 10 kostet Microsoft godt 60.000 kroner i en tabt retsag.

I en retsag i Californien vandt en rejsebooker, hvis computer pludselig begyndte at installere opdateringen efter samme opdateringsvindue, som den danske Forbrugerombudsmand har erklæret for ulovlig.

Læs også: Træt af hele tiden at blive anmodet om at opdatere til Windows 10? Snart stopper Microsoft med at plage dig

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT