Dansk Microsoft-chef efter kritik for automatisk download af Windows: "Vores tilgang var for proaktiv, og vi er ærgerlige over, at vi skulle ende hos Forbrugerombudsmanden"

Microsoft Danmark beklager praksis med tvungne opdateringer, efter forbrugerombudsmanden har erklæret fremgangsmåden for ulovlig. ""Vores tilgang var for proaktiv," lyder det fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Da Microsoft opdaterede folks Windows 7- og 8.1-computere trods forbrugernes "nej" via et klik på det røde kryds i hjørnet af et specifikt opdateringsvindue, brød Microsoft loven og god markedsføringsskik.

Det konkluderer Forbrugerombudsmanden efter klager fra 18 danske Windows-brugere.

"Vi ændrede praksis allerede i sommer på basis af den feedback, vi havde modtaget fra vores brugere - og i erkendelsen af, at vi her var gået over stregen," fortæller Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows i Danmark, til Computerworld. 

"Vores tilgang var for proaktiv, og vi er ærgerlige over, at vi skulle ende hos Forbrugerombudsmanden. Men vi har haft en god dialog, og vi er enige om, at vores oprindelige tilgang ikke var hensigtsmæssig - og dette har vi jo så ændret," siger divisionschefen.

Det røde kryds

Sagen fra Forbrugerombudsmanden omhandler specifik et enkelt opdateringsvindue i Windows, der fortalte om Windows 10-opdateringen, og trykkede du på kryset i hjørnet - og ikke tog stilling til vinduets indhold - startede opdateringen til Windows 10 automatisk.

Det er en misvisende handling når alle andre krydser i højre hjørne i systemet betyder en afvisning og nedlukning af vinduet, skriver forbrugerombudsmanden i sin dom.

Sagen ender ikke med at få konsekvenser overfor Microsoft, da brud på god markedsføringsskik ikke umiddelbart er strafbar, og eftersom Microsoft selv ændrede praksis tilbage i juni 2016.

Ligeledes har Forbrugerombudsmanden ikke kigget på andre situationer i Windows-systemet, hvor det ifølge Computerworlds læsere også efter et nej har valgt at installere sig selv alligevel.

Læs også: Microsoft-brøler tvangsopdaterer Windows 8-maskiner til Windows 10

og: Microsoft skruer op for presset: Windows 10 bliver fremover automatisk anbefalet på din pc

Automatiske opdateringer forbliver praksis

Microsoft tilbyder ikke længere Windows 10 som en gratis opgradering, men de tvungne opdateringer i Windows 10 eksisterer stadig som en central del i Windows 10.

"Fremadrettet er de her opdateringer - store som små - noget, vi skal vænne os til. Fordelene er, at alle kører med den samme version af systemet, og så er det ikke mindst et sikkerhedsmæssigt spørgsmål," forklarer Martin Thorning Hansen.

I udlandet har de tvungne opgraderinger til Windows 10 kostet Microsoft godt 60.000 kroner i en tabt retsag.

I en retsag i Californien vandt en rejsebooker, hvis computer pludselig begyndte at installere opdateringen efter samme opdateringsvindue, som den danske Forbrugerombudsmand har erklæret for ulovlig.

Læs også: Træt af hele tiden at blive anmodet om at opdatere til Windows 10? Snart stopper Microsoft med at plage dig

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS