Dansk Microsoft-chef efter kritik for automatisk download af Windows: "Vores tilgang var for proaktiv, og vi er ærgerlige over, at vi skulle ende hos Forbrugerombudsmanden"

Microsoft Danmark beklager praksis med tvungne opdateringer, efter forbrugerombudsmanden har erklæret fremgangsmåden for ulovlig. ""Vores tilgang var for proaktiv," lyder det fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Da Microsoft opdaterede folks Windows 7- og 8.1-computere trods forbrugernes "nej" via et klik på det røde kryds i hjørnet af et specifikt opdateringsvindue, brød Microsoft loven og god markedsføringsskik.

Det konkluderer Forbrugerombudsmanden efter klager fra 18 danske Windows-brugere.

"Vi ændrede praksis allerede i sommer på basis af den feedback, vi havde modtaget fra vores brugere - og i erkendelsen af, at vi her var gået over stregen," fortæller Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows i Danmark, til Computerworld. 

"Vores tilgang var for proaktiv, og vi er ærgerlige over, at vi skulle ende hos Forbrugerombudsmanden. Men vi har haft en god dialog, og vi er enige om, at vores oprindelige tilgang ikke var hensigtsmæssig - og dette har vi jo så ændret," siger divisionschefen.

Det røde kryds

Sagen fra Forbrugerombudsmanden omhandler specifik et enkelt opdateringsvindue i Windows, der fortalte om Windows 10-opdateringen, og trykkede du på kryset i hjørnet - og ikke tog stilling til vinduets indhold - startede opdateringen til Windows 10 automatisk.

Det er en misvisende handling når alle andre krydser i højre hjørne i systemet betyder en afvisning og nedlukning af vinduet, skriver forbrugerombudsmanden i sin dom.

Sagen ender ikke med at få konsekvenser overfor Microsoft, da brud på god markedsføringsskik ikke umiddelbart er strafbar, og eftersom Microsoft selv ændrede praksis tilbage i juni 2016.

Ligeledes har Forbrugerombudsmanden ikke kigget på andre situationer i Windows-systemet, hvor det ifølge Computerworlds læsere også efter et nej har valgt at installere sig selv alligevel.

Læs også: Microsoft-brøler tvangsopdaterer Windows 8-maskiner til Windows 10

og: Microsoft skruer op for presset: Windows 10 bliver fremover automatisk anbefalet på din pc

Automatiske opdateringer forbliver praksis

Microsoft tilbyder ikke længere Windows 10 som en gratis opgradering, men de tvungne opdateringer i Windows 10 eksisterer stadig som en central del i Windows 10.

"Fremadrettet er de her opdateringer - store som små - noget, vi skal vænne os til. Fordelene er, at alle kører med den samme version af systemet, og så er det ikke mindst et sikkerhedsmæssigt spørgsmål," forklarer Martin Thorning Hansen.

I udlandet har de tvungne opgraderinger til Windows 10 kostet Microsoft godt 60.000 kroner i en tabt retsag.

I en retsag i Californien vandt en rejsebooker, hvis computer pludselig begyndte at installere opdateringen efter samme opdateringsvindue, som den danske Forbrugerombudsmand har erklæret for ulovlig.

Læs også: Træt af hele tiden at blive anmodet om at opdatere til Windows 10? Snart stopper Microsoft med at plage dig

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse