Surface Book på vej til Danmark - også Surface Book 2 kan være på trapperne

Microsofts vilde hybrid-computer Surface Book kommer til Danmark d. 20 april. Allerede nu er der rygter om en Surface Book 2, som ikke kommer til at ligne Surface Book.

Artikel top billede

Bedst som Æ, Ø og Å endelig pryder tastaturet på Microsofts Surface Book-computer begynder rygterne om den næste version af computeren at florere.

Det taiwanske medie DigiTimes skriver, at Microsofts næste version af Surface Book netop er gået i masseproduktion på kinesiske fabrikker.

DigiTimes har et plettet ry med dækningen af læk-historier, hvor nogle viste sig at være usande, men det er dog samme medie, der lækkede den oprindelige historie om Microsofts Surface Studio-computer, før Microsoft havde havde offentliggjort den.

Læs også: Microsofts vilde Surface Book kommer endelig til Danmark: Det kommer den til at koste

Ifølge DigiTimes' anonyme kilder vil Microsoft højst sandsynlig præsentere den nye Surface Book i slutningen af april eller begyndelsen af marts, hvilket bakkes op af en prisnedsættelse på Surface Book i USA, skriver mediet.

Vil være mere almindelig

Den kommende Surface Book "2" vil ifølge DigiTimes kilder være en mere almindelig computer uden mulighed for at dele skærm og computer fra tastaturet, som Surface Book ellers blev så kendt for.

Grunden skulle være, at forbrugerne har haft svært ved at forstå forskellen på en Surface Pro 4 og en Surface Book, ligesom det særlige 2-i-1-design fik prisen til at være meget højere, end hvad de fleste forbrugere vil give.

Surface Book "2" vil dog stadig beholde det særlige "Surface" design i solidt metal og skarpe kanter. 

Det taiwanske medies kilder fortæller også om en startpris for den nye Surface Book på 1.000 dollars - omregnet til 7.000 kroner - fremfor den nuværende Surface Books startpris på 1.500 dollars - omregnet til 10.400 kroner.

Den danske pris for den billigste Surface Book er 12.999 kroner for modellen uden et dedikeret grafikkort.

Læs også: Fire dage med Surface Book: Det er en vild computer - men på flere områder fejler den alligevel

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS