Surface Book på vej til Danmark - også Surface Book 2 kan være på trapperne

Microsofts vilde hybrid-computer Surface Book kommer til Danmark d. 20 april. Allerede nu er der rygter om en Surface Book 2, som ikke kommer til at ligne Surface Book.

Artikel top billede

Bedst som Æ, Ø og Å endelig pryder tastaturet på Microsofts Surface Book-computer begynder rygterne om den næste version af computeren at florere.

Det taiwanske medie DigiTimes skriver, at Microsofts næste version af Surface Book netop er gået i masseproduktion på kinesiske fabrikker.

DigiTimes har et plettet ry med dækningen af læk-historier, hvor nogle viste sig at være usande, men det er dog samme medie, der lækkede den oprindelige historie om Microsofts Surface Studio-computer, før Microsoft havde havde offentliggjort den.

Læs også: Microsofts vilde Surface Book kommer endelig til Danmark: Det kommer den til at koste

Ifølge DigiTimes' anonyme kilder vil Microsoft højst sandsynlig præsentere den nye Surface Book i slutningen af april eller begyndelsen af marts, hvilket bakkes op af en prisnedsættelse på Surface Book i USA, skriver mediet.

Vil være mere almindelig

Den kommende Surface Book "2" vil ifølge DigiTimes kilder være en mere almindelig computer uden mulighed for at dele skærm og computer fra tastaturet, som Surface Book ellers blev så kendt for.

Grunden skulle være, at forbrugerne har haft svært ved at forstå forskellen på en Surface Pro 4 og en Surface Book, ligesom det særlige 2-i-1-design fik prisen til at være meget højere, end hvad de fleste forbrugere vil give.

Surface Book "2" vil dog stadig beholde det særlige "Surface" design i solidt metal og skarpe kanter. 

Det taiwanske medies kilder fortæller også om en startpris for den nye Surface Book på 1.000 dollars - omregnet til 7.000 kroner - fremfor den nuværende Surface Books startpris på 1.500 dollars - omregnet til 10.400 kroner.

Den danske pris for den billigste Surface Book er 12.999 kroner for modellen uden et dedikeret grafikkort.

Læs også: Fire dage med Surface Book: Det er en vild computer - men på flere områder fejler den alligevel

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg