Surface Book på vej til Danmark - også Surface Book 2 kan være på trapperne

Microsofts vilde hybrid-computer Surface Book kommer til Danmark d. 20 april. Allerede nu er der rygter om en Surface Book 2, som ikke kommer til at ligne Surface Book.

Artikel top billede

Bedst som Æ, Ø og Å endelig pryder tastaturet på Microsofts Surface Book-computer begynder rygterne om den næste version af computeren at florere.

Det taiwanske medie DigiTimes skriver, at Microsofts næste version af Surface Book netop er gået i masseproduktion på kinesiske fabrikker.

DigiTimes har et plettet ry med dækningen af læk-historier, hvor nogle viste sig at være usande, men det er dog samme medie, der lækkede den oprindelige historie om Microsofts Surface Studio-computer, før Microsoft havde havde offentliggjort den.

Læs også: Microsofts vilde Surface Book kommer endelig til Danmark: Det kommer den til at koste

Ifølge DigiTimes' anonyme kilder vil Microsoft højst sandsynlig præsentere den nye Surface Book i slutningen af april eller begyndelsen af marts, hvilket bakkes op af en prisnedsættelse på Surface Book i USA, skriver mediet.

Vil være mere almindelig

Den kommende Surface Book "2" vil ifølge DigiTimes kilder være en mere almindelig computer uden mulighed for at dele skærm og computer fra tastaturet, som Surface Book ellers blev så kendt for.

Grunden skulle være, at forbrugerne har haft svært ved at forstå forskellen på en Surface Pro 4 og en Surface Book, ligesom det særlige 2-i-1-design fik prisen til at være meget højere, end hvad de fleste forbrugere vil give.

Surface Book "2" vil dog stadig beholde det særlige "Surface" design i solidt metal og skarpe kanter. 

Det taiwanske medies kilder fortæller også om en startpris for den nye Surface Book på 1.000 dollars - omregnet til 7.000 kroner - fremfor den nuværende Surface Books startpris på 1.500 dollars - omregnet til 10.400 kroner.

Den danske pris for den billigste Surface Book er 12.999 kroner for modellen uden et dedikeret grafikkort.

Læs også: Fire dage med Surface Book: Det er en vild computer - men på flere områder fejler den alligevel

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job