Surface Book på vej til Danmark - også Surface Book 2 kan være på trapperne

Microsofts vilde hybrid-computer Surface Book kommer til Danmark d. 20 april. Allerede nu er der rygter om en Surface Book 2, som ikke kommer til at ligne Surface Book.

Artikel top billede

Bedst som Æ, Ø og Å endelig pryder tastaturet på Microsofts Surface Book-computer begynder rygterne om den næste version af computeren at florere.

Det taiwanske medie DigiTimes skriver, at Microsofts næste version af Surface Book netop er gået i masseproduktion på kinesiske fabrikker.

DigiTimes har et plettet ry med dækningen af læk-historier, hvor nogle viste sig at være usande, men det er dog samme medie, der lækkede den oprindelige historie om Microsofts Surface Studio-computer, før Microsoft havde havde offentliggjort den.

Læs også: Microsofts vilde Surface Book kommer endelig til Danmark: Det kommer den til at koste

Ifølge DigiTimes' anonyme kilder vil Microsoft højst sandsynlig præsentere den nye Surface Book i slutningen af april eller begyndelsen af marts, hvilket bakkes op af en prisnedsættelse på Surface Book i USA, skriver mediet.

Vil være mere almindelig

Den kommende Surface Book "2" vil ifølge DigiTimes kilder være en mere almindelig computer uden mulighed for at dele skærm og computer fra tastaturet, som Surface Book ellers blev så kendt for.

Grunden skulle være, at forbrugerne har haft svært ved at forstå forskellen på en Surface Pro 4 og en Surface Book, ligesom det særlige 2-i-1-design fik prisen til at være meget højere, end hvad de fleste forbrugere vil give.

Surface Book "2" vil dog stadig beholde det særlige "Surface" design i solidt metal og skarpe kanter. 

Det taiwanske medies kilder fortæller også om en startpris for den nye Surface Book på 1.000 dollars - omregnet til 7.000 kroner - fremfor den nuværende Surface Books startpris på 1.500 dollars - omregnet til 10.400 kroner.

Den danske pris for den billigste Surface Book er 12.999 kroner for modellen uden et dedikeret grafikkort.

Læs også: Fire dage med Surface Book: Det er en vild computer - men på flere områder fejler den alligevel

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job