Dell EMC haler hastigt ind på hovedkonkurrenter: Tre virksomheder kæmper nu om herredømmet på cloud-udstyrs-markedet

Cisco og HPE har i årevis domineret markedet for udstyr til cloud-infrastruktur-markedet. Nu har Dell EMC for alvor meldt sig ind i konkurrencen.

Artikel top billede

Cisco og Hewlett Packard Enterprise (HPE) har i årevis kæmpet om herredømmet på markedet for infrastruktur-udstyr til cloud-markedet.

Efter pæn fremgang i den seneste tid, blander Dell EMC sig nu i billedet.

Ifølge nye tal fra analysehuset Synergy Research har Dell EMC faktisk haft så stor fremgang på det seneste, at selskabet i fjerde kvartal i fjor faktisk sad på samme markedsandel som Cisco og HPE, nemlig omkring 11,5 procent.

Samme andel har de såkaldte ODM'er (‘original design manufacturer') - altså producenter, der bygger udstyr under andres navne.

"Der er meget hård konkurrence på markedet mellem de tre førende it-hardware-leverandører," lyder det fra Synergy Research.

De tre selskaber har da også satset stort på at få sig bidt fast i markedet for udstyr til cloud-infrastruktur, som der fortsat er meget stort vækst-potentiale i.

Eksempelvis investerer mange af de helt store it-virksomheder for tiden massivt i bygning af datacentre og lignende - som eksempelvis Apple, der er i fuld gang med at bygge datacenter i Foulum uden for Viborg.

Du kan se foto-galleri fra den store Apple-byggeplads her: Galleri: Så langt er Apple nået med kæmpedata-center ved Viborg: Tag med på besøg

Synergy-direktør John Dinsdale peger på, at investeringerne i cloud-tjenester og -infrastruktur allerede i dag er meget høj, men at der er meget mere i vente.

"Vi befinder os fortsat i begyndelsen af transitionen af enterprise-workloads over mod cloud," siger han.

Ifølge Synergy Research betyder det også, at leverandørerne er i fuld gang med at positionere sig i markedet, der i størrelse passerede 70 milliarder dollar i 2016.
Hovedbestanddelen af markedet består af servere, styresystemer, storage, netværksgrej og virtualiserings-softare.

"Succes i markedet for cloud infrastruktur er afgørende for leverandørerne, og de vil kæmpe længe og hård på at øge deres markedsandele," lyder det fra selskabet.

Ifølge Synergy Research sidder Cisco på den største andel i markedet for udstyr til public cloud, hvor fremadstormende Dell EMC lige akkurat har overhalet HPE.

Public cloud er det primære vækstområde for tiden, mens dampen ser ud til at være gået lidt af markedet for private cloud.

På server-området er HPE til gengæld klart førende, mens Cisco ligger forrest på markedet for netværksudstyr. Dell EMC er klart størst på storage-delen.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS