Spotify prøver nye veje for at få dig til at betale: Gemmer de største albums til betalende lyttere

Spotify vil gemme de mest eksklusive album bag sin betalingsmur, så de reklamelyttende gratister ikke kan lytte med.

Artikel top billede

Selv uden at betale har det været muligt at lytte til hele Spotifys store musikbibliotek, hvis blot du har været villig til at acceptere reklamer mellem hveranden sang.

Men det kan meget vel være slut nu.

Ifølge Financial Times er den populære streamingtjeneste på vej med et nyt tiltag, der måske får dig presset over på et abonnement - eller helt ud ad tjenesten.

Spotify er i nemlig i gang med at forny licensaftaler med de store pladeselskaber og forsøger ihærdigt at forhandle billigere aftaler hjem for at øge sin egen profit.

Som et led i de aftaler vil Spotify begrænse de helt store pladelanceringer til betalende brugere af tjenesten.

Det vil sige, at det kun vil være cirka halvdelen af Spotifys brugere, godt 50 millioner lyttere, der får adgang til store albumlanceringer, imens gratisterne både må leve med reklamer, manglende mulighed for kontrol over den afspillede musik og nu også manglende numre.

Presset før en børsnotering

Spotify er verdens mest populære musik-streamingtjeneste med over 100 millioner brugere, men at være størst betyder ikke nødvendigvis sorte tal på bundlinjen.

Siden det svenske selskab åbnede for tjenesten tilbage i 2010, er omsætningen godt nok steget til næsten 2 milliarder euro - knap 15 milliarder kroner - i 2015, men Spotify har endnu til gode at præsentere et positivt regnskab.

I 2015 havde selskabet et tab på 1,3 milliarder kroner. Regnskabet for 2016 kommer først til maj.

Størstedelen af indtjeningen kommer fra de betalende kunder, men næsten 85 procent af Spotifys indtjening ryger videre til pladeselskaberne i form af royalties.

Ud af Spotifys 100 millioner brugere er cirka 50 millioner gratister, der lytter til reklamer for efterfølgende at kunne høre Beyoncé, men reklamer udgør kun 10 procent af Spotifys indtjening.

Derfor er det altafgørende for Spotify få flere brugere til at betale for tjenesten.

Imens alt dette sker, forlyder rygterne, at Spotify står over for en børsnotering. Manglende profit behøver ikke nødvendigvis at skræmme investorer væk fra software-virksomheder - se bare Snapchats børsnotering - men det er unægteligt noget, der vil pynte.

Læs også: Her er verdens rigeste it-folk: Bill Gates er igen verdens rigeste person

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS