Forsvaret headhunter computerspillere til at kontrollere det danske luftrum

Forsvaret har en forkærlighed for computerspillere, når der skal findes nye aspiranter til flyvelederuddannelsen, og det er der en helt særlig grund til.

Artikel top billede

Flyvelederuddannelsen er en af Danmarks sværeste uddannelser at blive optaget på på grund af det store ansvar at håndtere fly i luften.

Men særligt computerespillere, der spiller konkurrenceprægede computerspil, har vist sig at være helt perfekte til jobbet som flyveleder.

Computerspillene styrker de unges evner til at kunne håndtere flere situationer på samme tid, alt imens de har en stor strategisk sans og tænker flere træk forud hele tiden: Perfekte evner til at afholde fly i luften fra at flyve ind i hinanden fra landingsbanens kontroltårn.

Derfor har Forsvarsministeriets Personalestyrelse - der helt tilfældigt forkortes FPS (et akronym for First Person Shooter) - haft stor succes med at hverve computerspillere til uddannelsen.

"Kun cirka 5-10 procent af den danske befolkning har evnerne til at være flyveleder. Når vi afprøver ansøgerne til uddannelsen, fokuserer vi blandt andet på rumlig intelligens, strategisk sans, hurtig reaktionsevne og evnen til at holde et roligt overblik selv under stærkt pres - og det er blandt andet evner, som er altafgørende i konkurrenceprægede computerspil," lyder det fra psykolog Jimmi Andreasen fra selektionssektionen hos FPS i en pressemeddelse.

Læs også: Esport buldrer frem - men er det overhovedet sport?

Fordoblet antallet af ansøgere

Siden slutningen af 2016 har Forsvarsministeriets Personalestyrelse målrettet sin markedsrøring mod unge gamere blandt andet via populære danske 'YouTubere', og det har fået antallet af ansøgere til at stige drastisk.

I 2016 var der 69 ansøgere til uddannelsen, imens der i 2017 allerede er over 151 ansøgere.

Computerspil har længe været stigmatiseret for at skade mere, end det gavner unge, men det kan altså være med til at forbedre mulighederne for at komme ind på flyvelederuddannelsen.

I USA har det amerikanske flyvevåben også benyttes computerespillere til at styre sine droner i kampen mod terror.

Ligeledes begynder eSport - computerspil på konkurrenceniveau - at blive mere accepteret, og store kulturorganisationer som Nordisk Film og FC København har sammen sit eget Counter Strike-hold, der efter ganske kort tid har vundet eller endt i toppen i flere internationale konkurrencer.

Læs også: F.C. København og Nordisk Film retter sigtekortet mod e-sporten: Satser benhårdt på Counter Strike-hold til Parken

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos