Morgen-brief: De vigtigste it-nyheder onsdag morgen - Dansk Supermarked vil på Wupti samle alle webbutikker til fælles kamp mod Amazon

Dansk Supermarked vil samle alle webbutikker i kamp mod Amazon. Mobilbetalingsselskab satser på regninger og netbutikker. Borgeres indtastede data ender i samme bunke

Artikel top billede

Velkommen til denne onsdag morgens morgen-briefing, hvor Computerworld sender dig det hurtige overblik på morgen-kvisten.

1. Dansk Supermarked vil på Wupti samle alle webbutikker til fælles kamp mod Amazon

Dansk Supermarked omdanner online-markedspladsen Wupti til en slags samlet markedsplads for dansk e-handel, hvor alle webbutikker kan sælge deres varer.

Det sker i et forsøg på at modstå enorme Amazon, som står på spring til for alvor at rykke ind i Danmark. Amazon har i den senere tid erobret store markedsandele i både Tyskland, Frankrig og UK.

Kenneth Nielsen, direktør for e-handel i Dansk Supermarked, siger i en pressemeddelelse:

"Vi vil skabe en dansk markedsplads, hvor alle danske online-butikker i fælles flok kan komme meget bredt ud til en langt større gruppe af potentielle kunder. Det er et ambitiøs og aggressivt træk, der skal forhindre, at e-handel fortsætter med at flyde over grænsen og lukker ned for danske webshops."

Han tror på, at de danske e-handelsbutikker kan både ‘samarbejde og konkurrerere på samme tid,' samt at det er nødvendigt at gøre noget, fordi det er nødvendigt, at de danske webbutikker har et modsvar, når Amazon kommer.

2. Mobilbetalingsselskab satser på regninger og netbutikker

Mobilbetalingssløsningen Vipps satser på, at man hverken har brug for kontanter eller kort, når man skal betale fremover. Men i butikkerne har løsningen hård konkurrence fra ikke mindst kort. Så nu satser selskabet på fakturabetalinger, og netbtuikker skriver Børsen.

3. Borgeres indtastede data ender i samme bunke

I mange tilfælde ender de data, som borgerne har tastet ind i en række felter på det offentliges hjemmeside, i en samlet bunke ‘omme bagved,' skriver Version2. Det sker ifølge sitet i mindst halvdelen af tilfældene, at data skovles sammen i en pdf-fil, selv om borgeren på den anden side af computeren har tastet data ind i mange forskellige rubricerede felter.

"Det er lidt som med skraldebilerne. Det svarer til, at du bruger tid på at sortere dit affald derhjemme, og så finder du ud af, at det hele alligevel ender i samme dynge. Sådan er det også med digitaliseringen. Hvis du sidder og bruger tid på at udfylde alle mulige formularer, så ender det ofte i en flad pdf fil, hvor sagsbehandleren skal sidde og taste det hele ind igen,« siger it-chef i Aalborg Kommune, Johnny Vad til sitet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo