USA vil udvide laptop-forbud: Kommer til at gælde endnu flere fly-ruter end hidtil

USA på trapperne med nye forbud mod at medbringe bærbare computere og andre enheder på fly-rejser.

Artikel top billede

USA er på trapperne med en udvidelse af forbuddet mod at medtage bærbare computere, tablet-computere og lignende på fly-rejser fra en række lufthavne.

Det amerikanske Department of Homeland Security indførte for nogle uger siden forbud mod at medbringe eksempelvis computere, tabletcomputere, DVD-afspillere, kameraer og lignende - i kabinen på en række afgange.

Det kan du læse mere om her: USA forbyder bærbare computere og tablet-computere på en række rutefly.

"Vi vil inden for en nær fremtid udvide rækken af lufthavne, som forbuddet dækker," lyder det nu fra chef i Homeland Secutiry, John Kelly.

Det nuværende forbud gælder passagerer i fly med direkte rute til lufthavne i USA og med afgang fra Queen Alia International Airport i Jordan, Cairo International Airport i Egyptrn, Ataturk International Airport i Tyrkiet, King Abdul-Aziz International Airport i Saudi Arabien, King Khalid International Airport i Riyadh, Kuwait International Airport, Mohammed V Airport i Marokko, Hamad International Airport i Qatar, Dubai International Airport og Abu Dhabi International Airport.

USA har hele tiden afvist at fortælle noget om de konkrete trusler, der bliver lagt til grund for forbuddet.

Angiveligt drejer det sig om, at de amerikanske efterretningstjenester har opdaget, at den muslimske hær ISIS og andre terrorist-grupper arbejder på at udvikle metoder til at indbygge bomber i de forskellige former for elektronik, som ikke kan opdages af lufthavnenes sikkerhedspersonale.

"Vi kender til mange celler, som for tiden diskuterer angreb i luften," siger John Kelly, der samtidig forsikrer, at truslen er ‘virkelig.'

Storbritannien er siden det første amerikanske forbud fulgt trop med et lignende forbud i fly med britiske lufthavne som destination. Også Canada overvejer at indføre et lignende forbud.

Læs også: USA forbyder bærbare computere og tablet-computere på en række rutefly.

Farligt for sikkerhed

I Europa advarer European Aviation Safety Agency mod at stuve bærbare computere og lignende ned i flyenes lastrum.

Sikkerheds-agenturet er bekymret over risikoen for, at apparaternes batterier kan bryde i brand.

Agenturet henstiller derfor i en meddelelse til, at det sikres, at alle apparaterne er helt slukkede, inden de stuves i lastrummet.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)