USA vil udvide laptop-forbud: Kommer til at gælde endnu flere fly-ruter end hidtil

USA på trapperne med nye forbud mod at medbringe bærbare computere og andre enheder på fly-rejser.

Artikel top billede

USA er på trapperne med en udvidelse af forbuddet mod at medtage bærbare computere, tablet-computere og lignende på fly-rejser fra en række lufthavne.

Det amerikanske Department of Homeland Security indførte for nogle uger siden forbud mod at medbringe eksempelvis computere, tabletcomputere, DVD-afspillere, kameraer og lignende - i kabinen på en række afgange.

Det kan du læse mere om her: USA forbyder bærbare computere og tablet-computere på en række rutefly.

"Vi vil inden for en nær fremtid udvide rækken af lufthavne, som forbuddet dækker," lyder det nu fra chef i Homeland Secutiry, John Kelly.

Det nuværende forbud gælder passagerer i fly med direkte rute til lufthavne i USA og med afgang fra Queen Alia International Airport i Jordan, Cairo International Airport i Egyptrn, Ataturk International Airport i Tyrkiet, King Abdul-Aziz International Airport i Saudi Arabien, King Khalid International Airport i Riyadh, Kuwait International Airport, Mohammed V Airport i Marokko, Hamad International Airport i Qatar, Dubai International Airport og Abu Dhabi International Airport.

USA har hele tiden afvist at fortælle noget om de konkrete trusler, der bliver lagt til grund for forbuddet.

Angiveligt drejer det sig om, at de amerikanske efterretningstjenester har opdaget, at den muslimske hær ISIS og andre terrorist-grupper arbejder på at udvikle metoder til at indbygge bomber i de forskellige former for elektronik, som ikke kan opdages af lufthavnenes sikkerhedspersonale.

"Vi kender til mange celler, som for tiden diskuterer angreb i luften," siger John Kelly, der samtidig forsikrer, at truslen er ‘virkelig.'

Storbritannien er siden det første amerikanske forbud fulgt trop med et lignende forbud i fly med britiske lufthavne som destination. Også Canada overvejer at indføre et lignende forbud.

Læs også: USA forbyder bærbare computere og tablet-computere på en række rutefly.

Farligt for sikkerhed

I Europa advarer European Aviation Safety Agency mod at stuve bærbare computere og lignende ned i flyenes lastrum.

Sikkerheds-agenturet er bekymret over risikoen for, at apparaternes batterier kan bryde i brand.

Agenturet henstiller derfor i en meddelelse til, at det sikres, at alle apparaterne er helt slukkede, inden de stuves i lastrummet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil