Microsoft afslører: Den næste "Xbox" bliver et vanvittigt 4K-monster

Microsoft løfter det første slør for specifikationerne på selskabets kommende vilde 4K-konsol, som indtil videre kaldes Scorpio. På papiret ser den vanvittig ud.

Artikel top billede

Siden Microsoft aflørede planerne som sin næste konsol kaldet Scorpio sidste sommer, har det været sparsomt med informationer. 

Men nu har Microsoft løftet sløret for flere detaljer om den kommende 4K-konsol til mediet Digital Foundry, der også har set en Scorpio-konsol i aktion. 

Og specifikationerne er vilde sammenlignet med både de nuværende spillekonsoller og de mest almindelige spille-computere i teenageværelserne.

Er du konsol-menneske, kan du godt glæde dig.

Microsoft fortalte til sidste års E3-messe, at Scorpio kunne yde over seks teraflop med en specialudviklet GPU bygget op fra bunden, som skulle kunne afvikle spil i 4K-opløsning ved 60fps. 
Ifølge Digital Foundry og Eurogamer er Microsofts påstande troværdige. 

I hvert fald fik journalisterne mulighed for at se en Forza Motosport-demo i ægte 4K-opløsning og 60 fps - og med over 40 procent ydeevne til overs, hvilket betyder, at 4K/60fps burde være realistisk ved de fleste spil på platformen. 

Den fremviste Scorpio-enhed var dog stadig ikke det færdige produkt, så meget kan endnu forbedres. 

Har du kun et fjernsyn med FHD-opløsning, vil du stadig kunne bruge konsollen. Gamle Xbox One-spil vil også kunne spilles på Scorpio både på et FHD-fjernsyn, men også opskaleret på en 4K-skærm.

Den grafiske del af den kommende Scorpio-konsol er udviklet i samarbejde med AMD og har 40 Radeon-kerner på hele 1172Mhz. Det er en opgradering i forhold til både Xbox Ones 853 Mhz og PS4 Pro's 911 Mhz. 

Konsollens CPU er ifølge Digital Foundy 31 procent bedre end i en Xbox One. 

For flere informationer omkring den nye Scorpio-konsol, vil vi opfordre dig til at læse Eurogamers egen gode rapportage om mødet med Scorpio.

Vi kan forvente at se mere til Scorpio til dette års E3-messe til sommer.

Læs også: Microsoft løfter sløret for næste års spillekonsol: 4K-spil, VR og vilde specifikationer

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS