Dansk it-firma masseansætter: Skal bruge 90 nye medarbejdere med disse it-profiler

It-virksomheden BEC skal bruge 90 nye it-medarbejdere. Her kan du se de konkrete it-profiler, BEC er på udkig efter.

Artikel top billede

It-virksomheden BEC vil udvide medarbejderstaben betragteligt i den kommende tid.

BEC skal nemlig bruge 90 nye it-medarbejdere i henholdsvis Roskilde og Herning.

Det drejer sig om blandt andet it-udviklere, it-arkitekter og specialister med faglig indsigt fra pengeinstitutter, oplyser BEC i en mail til Computerworld. 

Samtidig skal BEC også bruge nye Java- og Cobol-udviklere inden sommer. 

BEC, der leverer it-løsninger til en lang række danske pengeinstitutter, vil oprette alle de 90 nye stillinger her i 2017.

I første omgang har BEC allerede sat gang i rekrutteringen af 20 nyuddannede kandidater med fokus på it-udvikling og business intelligence.

Mere om BEC: 400 danske it-udviklere skal arbejde super agilt

Det skal man arbejde med

Herefter kommer 70 nye stillinger i de kommende måneder - altså udover de almindelige genbesættelser af eksisterende stillinger i BEC.

BEC forklarer om de arbejdsopgaver, de 90 nye medarbejdere skal hjælpe med at løse:

"De nye medarbejdere skal i 2017 eksempelvis arbejde med at udbygge BEC's standard-bankplatform og tilføre nye systemplatforme inden for blandt andet BPM (business process management) og CEM (customer experience management)."

Derudover drejer det sig også om "et nyt system til håndtering af ejendomsfinansiering og Nykredit Bank, som i forvejen bruger en række BEC-systemer, men nu migrerer til BEC's fuldstændige bankplatform."

"Dertil kommer komplekse compliance-projekter som følge af nye lovkrav til blandt andet investeringsrådgivning, persondata, kapitalberegninger og hvidvaskovervågning," skriver BEC til Computerworld.

BEC har allerede 400 udviklere

BEC oplyser, at de nye stillinger vil blive besat løbende med udgangspunkt i kommende jobopslag, ligesom virksomheden også godt øje med uopfordrede ansøgninger.

Lotte Brøndtoft, der er HR-direktør i BEC, forventer, at virksomheden vil kunne skaffe de 90 nye medarbejdere, selvom der er hård kamp om netop it-udviklere og it-arkitekter, som BEC blandt andet er på udkig efter. 

"Vi hører tit, at det er svært at skaffe kvalificeret it-arbejdskraft, og vi kan da også godt mærke, at de dygtigste kandidater har mange muligheder," udtaler hun og tilføjer, at "mange kandidater har hørt, at BEC gør meget for faglig og personlig udvikling, og at 9 ud af 10 er tilfredse med deres job hos os."

Mere om BEC: 400 danske it-udviklere skal arbejde super agilt

De 90 nye medarbejdere i BEC skal ansættes, efter at virksomheden netop er netop vokset ud af sine ni bygninger i hovedsædet på Havsteensvej i Roskilde og fra 1. april har fundet yderligere lokaler i byen.

BEC har allerede i dag omkring 400 udviklere fordelt på 50 teams. Virksomheden har samlet set 700 medarbejdere.

Udvidelsen af medarbejderstaben i BEC sker efter, at virksomheden for få dage siden meddelte, at hollandske Keylane køber BEC-datterselskabet Schantz.

Det betyder, at de 160 medarbejdere i BEC-datterselskabet nu får en ny arbejdsgiver.

Læs mere her:

Danske BEC i stort frasalg: Sælger datterselskab med 160 medarbejdere

Danske BEC i stort frasalg: Sælger datterselskab med 160 medarbejdere

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S