Kritik: Google underbetaler systematisk kvindelige ansatte

Google underbetaler selskabets kvindelige ansatte, lyder kritikken. Selskabet afviser blankt beskyldningerne.

Google underbetaler systematisk selskabets kvindelige ansatte i hjemlandet USA, lyder det i en hård kritik fra det amerikanske arbejdsministerium, U.S. Department of Labor.

Underbetalingen overgår i niveau det gennemsnitlige niveau for teknologibranchen, lyder det.

Ifølge avisen The Guardian har ministeriet fundet ‘systematiske uligheder i aflønningen af kvinder på tværs af stort set hele arbejdsstyrken."

Ifølge avisen peger chef i Department of Labopr, Janet Herold, på, at forskellene i løn-niveaet for henholdsvis mænd og kvinder er ‘ekstrem.'

Det amerikanske arbejdsministerium bygger meldingen på stikprøve-kontrol.

Ministeriet har sagsøgt Google for ikke at ville oplyse detaljer om selskabets lønninger og har samtidig anmodet om, at alle Googles statskontrakter annulleres, indtil Google åbner for posten og afleverer de ønskede oplysninger.

Google afviser blankt påstandene fra ministeriet.

"Vi udarbejder årligt en grundig og solid analyse over løn-niveauerne på tværs af køn, og vi kan ikke se tegn på køns-betingende løn-forskelle," lyder det fra selskabet.

Google påpeger desuden, at det amerikanske arbejdsministerium ikke har fremlagt dokumentation, tal eller lignende, der kan underbygge kritikken.

Det er blot få dage siden, at Google meddelte på Twitter, at selskabet havde ‘lukket ‘the gender pay gap' globalt" og opfordret andre virksomheder til at gøre det samme.

Læses lige nu

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect