Kritik: Google underbetaler systematisk kvindelige ansatte

Google underbetaler selskabets kvindelige ansatte, lyder kritikken. Selskabet afviser blankt beskyldningerne.

Google underbetaler systematisk selskabets kvindelige ansatte i hjemlandet USA, lyder det i en hård kritik fra det amerikanske arbejdsministerium, U.S. Department of Labor.

Underbetalingen overgår i niveau det gennemsnitlige niveau for teknologibranchen, lyder det.

Ifølge avisen The Guardian har ministeriet fundet ‘systematiske uligheder i aflønningen af kvinder på tværs af stort set hele arbejdsstyrken."

Ifølge avisen peger chef i Department of Labopr, Janet Herold, på, at forskellene i løn-niveaet for henholdsvis mænd og kvinder er ‘ekstrem.'

Det amerikanske arbejdsministerium bygger meldingen på stikprøve-kontrol.

Ministeriet har sagsøgt Google for ikke at ville oplyse detaljer om selskabets lønninger og har samtidig anmodet om, at alle Googles statskontrakter annulleres, indtil Google åbner for posten og afleverer de ønskede oplysninger.

Google afviser blankt påstandene fra ministeriet.

"Vi udarbejder årligt en grundig og solid analyse over løn-niveauerne på tværs af køn, og vi kan ikke se tegn på køns-betingende løn-forskelle," lyder det fra selskabet.

Google påpeger desuden, at det amerikanske arbejdsministerium ikke har fremlagt dokumentation, tal eller lignende, der kan underbygge kritikken.

Det er blot få dage siden, at Google meddelte på Twitter, at selskabet havde ‘lukket ‘the gender pay gap' globalt" og opfordret andre virksomheder til at gøre det samme.

Statens IT

Teamleder til Indkøb og Licenser

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S