Danske virksomheder investerer massivt i kunstig intelligens: Så mange penge er i spil

Cognitive computing og kunstig intelligens er strøget til tops på investerings-agendaen. Her kan du se, hvilke løsninger, der hitter.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Der vil i 2017 blive investeret over 10 milliarder danske kroner i kunstig intelligens og cognitive computing i Vesteuropa.

Sådan lyder konklusionen i en ny markedsanalyse fra IDC, hvor man også kan læse, at der dermed vil være tale om en stigning på 40 procent i markedets størrelse fra 2016 til 2017 her i vores del af verden.

Opgørelsen er interessant, fordi kunstig intelligens i flere år efterhånden har været udråbt som den nye store it-megatrend, mens mange virksomheder alligevel har valgt at betragte udviklingen fra sidelinjen.

Som Computerworld kunne berette for nylig, er danske virksomheder dog nu for alvor ved at få øjnene op for mulighederne med kunstig intelligens og cognitive computing.

En stribe af de større danske koncerner fra blandt andet medicinalindustrien, service- og finanssektoren er i fuld gang med at investere i helt konkrete løsninger.

Læs mere om det her: Den vigtigste pointe om kunstig intelligens: Sådan kommer du i gang

Det er også denne udvikling, man fornemmer stærkt i den nye markedsanalyse fra IDC, der altså fokuserer på Vesteuropa.

"Vesteuropæiske virksomheder vil investere signifikant i kognitive løsninger og kunstig intelligens over de næste år, hvilket vil føre til årlige vækstrater på 42,5 procent frem mod 2020, hvor omsætningen vil være på over 30 milliarder kroner," skriver IDC i i analysen.

Philip Carnelley, der er research director i IDC, uddyber:

"IDC ser en enorm interesse for kognitive applikationer og kunstig intelligens på tværs af Europa i øjeblikket."

"Selvom kun en mindre del af de europæiske organisationer har udrullet AI-løsninger i dag, er de langt fleste i gang med at planlægge at udrulle eller evaluerer potentialet."

"De kigger på brugsscenarier med en klar ROI som predictive maintenance, beskyttelse mod svindel, kundeservice og salgsanbefalinger."

Herunder kan du se den type løsninger, som IDC forventer, at virksomhederne primært vil investere i i de kommende år:

Læs også:

Den vigtigste pointe om kunstig intelligens: Sådan kommer du i gang

Kunstig intelligens vil gøre dig 40 procent mere effektiv: Se alle gevinsterne her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    A&Til

    Innovationskonsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S