Danske virksomheder investerer massivt i kunstig intelligens: Så mange penge er i spil

Cognitive computing og kunstig intelligens er strøget til tops på investerings-agendaen. Her kan du se, hvilke løsninger, der hitter.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Der vil i 2017 blive investeret over 10 milliarder danske kroner i kunstig intelligens og cognitive computing i Vesteuropa.

Sådan lyder konklusionen i en ny markedsanalyse fra IDC, hvor man også kan læse, at der dermed vil være tale om en stigning på 40 procent i markedets størrelse fra 2016 til 2017 her i vores del af verden.

Opgørelsen er interessant, fordi kunstig intelligens i flere år efterhånden har været udråbt som den nye store it-megatrend, mens mange virksomheder alligevel har valgt at betragte udviklingen fra sidelinjen.

Som Computerworld kunne berette for nylig, er danske virksomheder dog nu for alvor ved at få øjnene op for mulighederne med kunstig intelligens og cognitive computing.

En stribe af de større danske koncerner fra blandt andet medicinalindustrien, service- og finanssektoren er i fuld gang med at investere i helt konkrete løsninger.

Læs mere om det her: Den vigtigste pointe om kunstig intelligens: Sådan kommer du i gang

Det er også denne udvikling, man fornemmer stærkt i den nye markedsanalyse fra IDC, der altså fokuserer på Vesteuropa.

"Vesteuropæiske virksomheder vil investere signifikant i kognitive løsninger og kunstig intelligens over de næste år, hvilket vil føre til årlige vækstrater på 42,5 procent frem mod 2020, hvor omsætningen vil være på over 30 milliarder kroner," skriver IDC i i analysen.

Philip Carnelley, der er research director i IDC, uddyber:

"IDC ser en enorm interesse for kognitive applikationer og kunstig intelligens på tværs af Europa i øjeblikket."

"Selvom kun en mindre del af de europæiske organisationer har udrullet AI-løsninger i dag, er de langt fleste i gang med at planlægge at udrulle eller evaluerer potentialet."

"De kigger på brugsscenarier med en klar ROI som predictive maintenance, beskyttelse mod svindel, kundeservice og salgsanbefalinger."

Herunder kan du se den type løsninger, som IDC forventer, at virksomhederne primært vil investere i i de kommende år:

Læs også:

Den vigtigste pointe om kunstig intelligens: Sådan kommer du i gang

Kunstig intelligens vil gøre dig 40 procent mere effektiv: Se alle gevinsterne her

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S