Vild uenighed om pc-salget: Er salget i vækst eller (stadig) på vej ned med høj fart?

To forskellige store analysehuse giver forskellige billeder på pc-markedet. For hvad er egentlig en pc?

Artikel top billede

Markedet for de traditionelle computere har været faldende de seneste år.

Mobiler og tablet-computer overtager stadig flere af pc'ens opgaver, og nogle brugere opgiver helt at eje en pc i hjemmet.

Nu er nye kvartalsestimater på pc-salget udkommet, og alt efter hvem du spørger, er der enten godt nyt til pc-producenterne eller blot endnu et søm i pc'ens ligkiste.

Ifølge analysehuset IDC er pc-salget i første kvartal steget med 0,6 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Det er den første vækst i salget af pc'er i fem år. Blandt grundene er et højere antal solgte computere end forventet samt et stort skub i antal solgte Chromebook-computere i USA.

Mere dystert ser det ud hos analysehuset Gartner.

Her estimerer analysehuset, at salget af pc'er i første kvartal 2017 er faldet 2,4 procent, og at pc-salget for første gang siden 2008 kommer ned under 63 millioner solgte enheder i et enkelt kvartal (ifølge Gartners tal).

Forskellen bunder ud i metoden og definitionen af en pc. IDC medregner ikke tablets og 2-i-1-computere som eksempelvis Surface Book eller Pro 3, men medregner derimod Googles lette Chromebooks.

Gartner regner Windows 10-tablets og 2-i-1-computere med i regnskabet, men regner ikke Chromebook-computere med i det større estimat.

IDC: Markedet er stadig presset
Begge analyseselskaber er dog stadig enige om hvor markedet for den traditionelle computer er på vej hen.

"Det traditionelle marked er stadig på vej nedad, og sådan vil det nok blive ved med. Ud over smartphonens overtagelse, er vores computere begyndt at blive så gode, at vi ikke har behov for at udskifte dem i lige så høj grad som tidligere," forklarer Anders Elbak dansk analysechef hos IDC til Computerworld.

Smartphones overtager stadig flere arbejdsopgaver fra computeren, og derfor køber vi færre computere, ligesom applikationer bliver mindre platformsafhængige.

"For bare få år siden købte vi en bærbar computer til at se Netflix, høre Spotify eller skrive en opgave på, men nu findes Spotify indbygget i anlægget, Netflix indbygget i vores smart-TV og vi kan skrive mails på vores tablets - og vores smartphone kan samtidig det hele," siger Anders Elbak.

Dertil kommer manglen på hardware, der betyder, at producenterne knap nok kan følge med den eksisterende efterspørgel. Det er særligt hukommelse og SSD'er, som der er en stor mangel på.

De to mest populære mærker er HP og Lenovo.

Læs også: Apple har længe holdt stand - men nu rasler Mac-salget ned for første gang i 15 år

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job