Helt nye muligheder med LTE: Nu skal LTE også bruges til beredskabernes kommunikation

Det er ikke kun en teknologi som TETRA, der egner sig til kommunikation hos eksempelvis politi og brandvæsen. LTE er klar til at tage over som en sikker teknologi til beredskabskommunikation.

Artikel top billede

TETRA er her i Danmark en central teknologi til beredskabernes kommunikation.

En af fordelene ved TETRA er nemlig, at teknologien er meget velegnet til sikker og fortrolig kommunikation mellem myndighederne i en krisesituation.

Men faktisk rummer LTE mange af de samme kvaliteter som eksempelvis TETRA. Det vil i hvert fald være tilfældet med den næste fase i udviklingen af LTE, hvor nye protokoller og teknologier bliver taget i brug.

Derfor kan man også forvente, at LTE til sikkerhedsløsninger blive et mainstream-marked, når vi blot kommer et par år længere frem. Det skriver ABI Research.

Eksempelvis forudses det, at omsætningen på markedet for LTE-hardware til beredskaber og lignende vil stige med 30 procent om året, så det bliver et større milliardmarked.

Læs også: Overraskende udmelding: De første 5G-smartphones er klar til dig allerede om to år

Allerede i år begynder der at ske ting og sager med LTE til beredskabskommunikation.

"USA, Storbritannien og Sydkorea vil stå for verdens tre første 'public safety LTE-netværk' ved udgangen af 2017 eller tidligt i 2018."

"Mange andre lande vil formentlig følge trop med et dedikeret LTE-net til sikkerhed eller med en hosted eller shared infrastruktur-model," skriver ABI Reserach.

Skal bruges sammen med TETRA

Selvom LTE altså får helt nye anvendelsesmuligheder, forventer ABI Research ikke, at LTE i første omgang erstatter en teknologi som TETRA.

"Sameksistens med ældre sikkerheds-protokoller er stadig helt afgørende, da protokoller som TETRA og P25 stadig udrulles af myndigheder rundt omkring i verden."

Alligevel ser ABI Research store muligheder i LTE til beredskabskommunikation:

"Public safety LTE sikrer funktioner, der skaber en stærkere brugeroplevelse for sikkerhedsmyndigheder gennem video-streaming, fildeling og realtids-analyser, uden at man går på kompromis med sikkerheden."

Blandt de nye muligheder, der vil blive realiseret i de kommende år, er sensorer til måling af vejr- og miljøfænomener, kaldet LTE-M og NB-IoT, hvilket blandt andet åbner for realtidsovervågning med udgangspunkt i store datamængder.

En række spillere i industrien er allerede i fuld gang med at udvikle teknologier og udstyr, der skal gøre LTE egnet til beredskaberne.

Heriblandt finder vi Huawei, Nokia, Qualcomm og Motorola.

Læs også:

Sidste skridt før 5G: Nu kommer LTE-Advanced Pro buldrende med gigabit-hastigheder

Nye bredbåndsløsninger buldrer frem: Trådløst 5G kan snart levere det samme som fiber

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S