Apple kan være på vej til at købe kriseramte Toshibas memory-forretning

Apple kan være i gang med at afgive bud på kriseramte Toshibas chip-forretning.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple kan være i gang med at afgive bud på Toshibas chipforretning, som det store japanske selskab har sat til salg for at dække et gigantisk tab i selskabets amerikanske kraftværk-forretning.

Tabet er så stort, at Toshiba før påske åbentlyst stillede spørgsmålstegn ved, om selskabet overhovedet kan overleve krisen.

Ifølge Bloomberg overvejer Apple flere forskellige scenarier i forbindelse med et købt af den guldrandede chip-forretning, som fra flere sider vurderes til at kunne blive en meget indbringende forretning.

De tæller blandt andet muligheden for købe en del af Toshibas chipforretning sammen med Apples kinesiske underleverandør, Foxconn, der ejes af taiwanske Hon Hai, partnerskab med investeringsbanken SoftBank Group samt at indgå partnerskab med japanske investorer om købet.

Det kom i sidste uge frem, at Foxconn var blandt de interesserede i chipforretningen, som Toshiba ønsker at sælge en del af.

Det kan du læse mere om her: Storleverandør af iPhones står klar til at overtage stor del af Toshiba

Flere medier mener, at Toshiba vil sælge omkring 20 procent af den meget store chipforretning og under alle omstændigheder beholde aktiemajoriteten i selskabet.

En andel på omkring 20 procent vil i markedet have en pris på mellem 12,5 milliarder og 18,6 milliarder kroner, vurderer den japanske avis, Nikkei Asian Review.

En hel række mulige købere har i de seneste uger meldt sig på banen. Mest markante er konkurrenterne Broadcom, Western Digital og koreanske SK Hynix samt altså Foxconn.

Det kan du læse mere om her: Opkøbere sværmer om Toshibas chip-forretning: Første bud er afgivet

Toshibas memory-chip anvendes i både smartphones, pc'er og datacentre, og selskabet har etableret sig som en af de førende producenter af flash-memory.

Det kan du se eksempel her: Chipproducent indleder byggeriet af banebrydende 3D NAND 'skyskraber' - er dette fremtidens superchip?

Netop flash-memory-delen kan være udslagsgivende for Apples mulige opkøb, da Apple anvender flash i både iPad og iPhone og derfor kan have interesse i at eje en del af en af de store producenter.

Ifølge Bloomberg har Apple endnu ikke truffet nogen endelig beslutning om sin position.

Beslutter Apple sig for at købe en del af Toshiba, er det en ny kurs for det rige amerikanske selskab, der ellers altid stort set udelukkende har anvendt underleverandører på hardwaresiden.

Læs også:

Toshiba i dyb krise: Kan blive tvunget til at skrotte pc-forretningen efter enorme nedskrivninger

Kæmpe omstrukturering på vej i Toshiba: Opsplitning kan være på trapperne

Superkraftige 3D NAND vil snart afløse de traditionelle flash-SSD'er

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet