Her er de gyldne forretningsmuligheder med 5G: Det er nu, du skal investere dine penge

5G-teknologien står på spring til at ændre måden, vi lever og arbejder på. Der er masser af forretningsmuligheder i sigte, og det er nu du skal sætte gang i investeringerne.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

5G-markedet er endnu ungt, men det er nu, udviklingen begynder at gå stærkt.  

Selvom alle i teleindustrien taler om potentialet med 5G, selvom 5G-specifikationer er ved at være på plads, og selvom de første 5G-smartphones ventes at ramme markedet inden for et par år, har vi endnu til gode at se, hvor meget forretning, der reelt vil blive skabe med 5G-teknologien.

Det forsøger Nokia nu at give et bud på med en ny rapport om forretningsmulighederne med 5G.

Nokia, der som netværksgigant naturligvis ikke er helt uvildig i denne sammenhæng, ridser en række konkrete scenarier op for, hvordan man kan gøre forretning med udgangspunkt i 5G.

Læs også: Overraskende udmelding: De første 5G-smartphones er klar til dig allerede om to år

Blandt andet skriver Nokia, at en række teleoperatører rundt omkring i verden allerede nu er i gang med at teste 5G, og at man generelt skal være klar til at gribe mulighederne på markedet, så snart dørene til festen åbnes.

"De klare økonomiske fordele ved at komme først på markedet med en ny service driver en aktivitets-bølge på tværs af kommunikations-industrien."

"Men 5G er mere end bare et nyt, hurtigt radio-interface. Det kan potentielt ændre måden, mennesker lever på og transformere virksomheders måder at arbejde på i stort set alle vertikale industrier."

"Det er én ting at forstå potentialet for, hvordan 5G kan køre innovative services, mens noget andet er at holde det op imod den finansielle indsats, der er nødvendig for at tjene penge, fordi der endnu ikke er nogen kommercielle udrulninger."

"Samtidig vil en forsinkelse af investeringerne betyde, at man risikerer at miste en konkurrencemæssig fordel, som det kan være svært at indhente igen," lyder det fra Nokia, der herefter ridser flere konkrete business cases op.

Her er mulighederne for at tjene penge

Blandt andet kan man se regnestykket for, hvordan operatørerne på fire år kan tjene pengene hjem igen i forhold til at udstyre private hjem med 5G.

Det kræver, at betalingen per bruger per måned er på 40 euro, omkring 300 kroner, eller mere.

Et andet marked, der vil åbne sig, er 5G som netværksteknologi til store events.

"5G-events og hotspots på eksempelvis et stadium har en tilbagebetaling på et år afhængig af antallet af afholdte events, hvor der kræves mindst fem events om måneden for at have en bæredygtig business case."

Herudover fremhæver Nokia en række andre 5G-forretningsområder; underholdnings- og informationssystemer i biler, smart devices, sensorer, kameraer, virtual reality, smart cities og connectede bygninger.

Nokia vurderer i rapoprten, at 5G vil levere 40 gange mere netværkskapacitet end det nuværende 4G.

Derudover er langt højere hatigheder og en meget lav latency nogle er de oplagte fordele ved 5G.

Læs også:

Overraskende udmelding: De første 5G-smartphones er klar til dig allerede om to år

Sidste skridt før 5G: Nu kommer LTE-Advanced Pro buldrende med gigabit-hastigheder

Nye bredbåndsløsninger buldrer frem: Trådløst 5G kan snart levere det samme som fiber

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S