Mere end 40.000 danske computere risikerer at blive ramt af alvorlige NSA-exploits

Microsoft har for længst lukket de sikkerhedshuller i Windows, som hackergruppen Shadow Brokers offentliggjorde i påsken. Men mange danske computere er stadig sårbare.

Artikel top billede

Mere end 42.000 danske computere er stadig åbne for de Windows-sårbarheder, som hackergruppen Shadow Brokers i påsken offentliggjorde som NSA's vej ind i verdens mest udbredte styresystem.

Microsoft har ellers allerede patchet de omfattende exploits, men da mange danske computere stadig kører gamle versioner af Windows, der ikke længere modtager opdateringer, er disse maskiner stadig sårbare.

Du kan læse mere om sårbarhederne her: Microsoft: Vi har lukket de fleste af de nyopdagede huller i Windows som NSA har anvendt til spionage

En opgørelse på værktøjet Statcounter, der analyserer web-trafik, viser, at 2,83 procent af de danske desktop-computere kører de ikke-understøttede Windows-versioner XP og Vista. 

Det opgøres ikke årligt, hvor mange computere, der er i brug i Danmark, men en undersøgelse fra Danmarks Statistik viser, at 95 procent af de danske husstande har en desktop-computer. 

Hvis man meget konservativt antager, at de 95 procent kun har en enkelt computer per husstand, så giver det lidt over halvanden million computere (1.505.405 for at være præcis), og dermed kan helt op mod 42.603 maskiner stadigvæk være sårbare i Danmark.

Opdater, opdater, opdater

Sikkerhedsekspert Jakob Heidelberg fra virksomheden Improsec, der tidligere har været en del af Microsofts internationale team for cybersikkerhed, advarer om, at hackere med de offentliggjorte NSA-exploits fuldstændig kan kontrollere de aldrende Windows-systemer.

"Med de exploits er det muligt for en angriber at overtage og eje et sårbart system fuldstændig. Hvis man sidder bag en firewall, som man som regel vil gøre derhjemme, så er man i udgangspunktet sikret mod dette her. Men så snart man logger på et offentligt netværk, er man sårbar," siger han til Computerworld og råder de mange brugere med forældede systemer til at følge Microsofts anbefalinger:

"Man skal ikke gå i panik. Men man skal se at få opdateret sit system."

Læs også: Microsoft: Vi har lukket de fleste af de nyopdagede huller i Windows som NSA har anvendt til spionage

 

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job