Mere end 40.000 danske computere risikerer at blive ramt af alvorlige NSA-exploits

Microsoft har for længst lukket de sikkerhedshuller i Windows, som hackergruppen Shadow Brokers offentliggjorde i påsken. Men mange danske computere er stadig sårbare.

Artikel top billede

Mere end 42.000 danske computere er stadig åbne for de Windows-sårbarheder, som hackergruppen Shadow Brokers i påsken offentliggjorde som NSA's vej ind i verdens mest udbredte styresystem.

Microsoft har ellers allerede patchet de omfattende exploits, men da mange danske computere stadig kører gamle versioner af Windows, der ikke længere modtager opdateringer, er disse maskiner stadig sårbare.

Du kan læse mere om sårbarhederne her: Microsoft: Vi har lukket de fleste af de nyopdagede huller i Windows som NSA har anvendt til spionage

En opgørelse på værktøjet Statcounter, der analyserer web-trafik, viser, at 2,83 procent af de danske desktop-computere kører de ikke-understøttede Windows-versioner XP og Vista. 

Det opgøres ikke årligt, hvor mange computere, der er i brug i Danmark, men en undersøgelse fra Danmarks Statistik viser, at 95 procent af de danske husstande har en desktop-computer. 

Hvis man meget konservativt antager, at de 95 procent kun har en enkelt computer per husstand, så giver det lidt over halvanden million computere (1.505.405 for at være præcis), og dermed kan helt op mod 42.603 maskiner stadigvæk være sårbare i Danmark.

Opdater, opdater, opdater

Sikkerhedsekspert Jakob Heidelberg fra virksomheden Improsec, der tidligere har været en del af Microsofts internationale team for cybersikkerhed, advarer om, at hackere med de offentliggjorte NSA-exploits fuldstændig kan kontrollere de aldrende Windows-systemer.

"Med de exploits er det muligt for en angriber at overtage og eje et sårbart system fuldstændig. Hvis man sidder bag en firewall, som man som regel vil gøre derhjemme, så er man i udgangspunktet sikret mod dette her. Men så snart man logger på et offentligt netværk, er man sårbar," siger han til Computerworld og råder de mange brugere med forældede systemer til at følge Microsofts anbefalinger:

"Man skal ikke gå i panik. Men man skal se at få opdateret sit system."

Læs også: Microsoft: Vi har lukket de fleste af de nyopdagede huller i Windows som NSA har anvendt til spionage

 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland