EU-razzia mod Telenor og Telia: Mistænkes for ulovlige aftaler

Konkurrence-myndigheder har ransaget Telia og Telenors kontorer i Sverige.

Artikel top billede

Repræsentanter for konkurrence-myndighederne i Sverige og EU har tirsdag formiddag ransaget Telias hovedkontor samt norske Telenors svenske afdeling.

Her har de gennemgået papirer og andet med henblik på at undersøge, om de to store teleselskaber ulovligt og i hemmelighed har aftalt vilkår og andet for deres indsats på det svenske telemarked.

EU-Kommissionen meddeler, at EU mistænker mobil-operatører i Sverige for aktivt at have forhindret fri konkurrence på området.

I en kort fondsbørsmeddelelse meddeler Telenor - der er noteret på børsen i Oslo - at EU-Kommissionen har igangsat en efterforskning af Telenor Sverige.

Du kan se fondsbørsmeddelelsen her: Telenor Sverige subject of investigation by the European Commission.

Her fremgår det, at EU-Kommissionen mistænker Telenor for at misbruge sin dominerende markedsposition til at hindre fri konkurrence.

Telenor skriver samtidig, at selskabet har ‘strenge interne regler og procedurer,' der skal sikre, at selskabet følger alle love samt at selskabet vil samarbejde med myndighederne om efterforskningen.

Den norske stat sidder på aktiemajoriteten i Telenor.

Også Telia vil samarbejde med myndighederne om efterforskningen, skriver nyhedsbureauet TT.

EU-Kommissionen understreger, at ransagningerne var et indledende skridt i efterforskningen og at de ikke betyder, at selskaberne er skyldige.

Telenor og Telia er blandt de store mobil-spillere i Danmark, hvor de begge har været sat i forbindelse med et opkøb af TDC.

Telia købte imidlertid i fjor norske Phonero, mens Telia så sent som i januar igen rygtedes som mulig køber.

Det kan du læse mere om her: Telia-opkøb af TDC vil kræve drastiske tiltag: Dette taler for og imod et køb af TDC.

Telia og Telenor forsøgte for et par år siden at fusionere i Danmark, men fusionen blev bremset af EU, der mente, at fusionen ville skade konkurrencen i for stor udstrækning.

Det kan du læse mere om her: Et år efter fusions-floppet hos Telia og Telenor: Har haft store konsekvenser i den danske telebranche.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)