EU-razzia mod Telenor og Telia: Mistænkes for ulovlige aftaler

Konkurrence-myndigheder har ransaget Telia og Telenors kontorer i Sverige.

Artikel top billede

Repræsentanter for konkurrence-myndighederne i Sverige og EU har tirsdag formiddag ransaget Telias hovedkontor samt norske Telenors svenske afdeling.

Her har de gennemgået papirer og andet med henblik på at undersøge, om de to store teleselskaber ulovligt og i hemmelighed har aftalt vilkår og andet for deres indsats på det svenske telemarked.

EU-Kommissionen meddeler, at EU mistænker mobil-operatører i Sverige for aktivt at have forhindret fri konkurrence på området.

I en kort fondsbørsmeddelelse meddeler Telenor - der er noteret på børsen i Oslo - at EU-Kommissionen har igangsat en efterforskning af Telenor Sverige.

Du kan se fondsbørsmeddelelsen her: Telenor Sverige subject of investigation by the European Commission.

Her fremgår det, at EU-Kommissionen mistænker Telenor for at misbruge sin dominerende markedsposition til at hindre fri konkurrence.

Telenor skriver samtidig, at selskabet har ‘strenge interne regler og procedurer,' der skal sikre, at selskabet følger alle love samt at selskabet vil samarbejde med myndighederne om efterforskningen.

Den norske stat sidder på aktiemajoriteten i Telenor.

Også Telia vil samarbejde med myndighederne om efterforskningen, skriver nyhedsbureauet TT.

EU-Kommissionen understreger, at ransagningerne var et indledende skridt i efterforskningen og at de ikke betyder, at selskaberne er skyldige.

Telenor og Telia er blandt de store mobil-spillere i Danmark, hvor de begge har været sat i forbindelse med et opkøb af TDC.

Telia købte imidlertid i fjor norske Phonero, mens Telia så sent som i januar igen rygtedes som mulig køber.

Det kan du læse mere om her: Telia-opkøb af TDC vil kræve drastiske tiltag: Dette taler for og imod et køb af TDC.

Telia og Telenor forsøgte for et par år siden at fusionere i Danmark, men fusionen blev bremset af EU, der mente, at fusionen ville skade konkurrencen i for stor udstrækning.

Det kan du læse mere om her: Et år efter fusions-floppet hos Telia og Telenor: Har haft store konsekvenser i den danske telebranche.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job