EU-razzia mod Telenor og Telia: Mistænkes for ulovlige aftaler

Konkurrence-myndigheder har ransaget Telia og Telenors kontorer i Sverige.

Artikel top billede

Repræsentanter for konkurrence-myndighederne i Sverige og EU har tirsdag formiddag ransaget Telias hovedkontor samt norske Telenors svenske afdeling.

Her har de gennemgået papirer og andet med henblik på at undersøge, om de to store teleselskaber ulovligt og i hemmelighed har aftalt vilkår og andet for deres indsats på det svenske telemarked.

EU-Kommissionen meddeler, at EU mistænker mobil-operatører i Sverige for aktivt at have forhindret fri konkurrence på området.

I en kort fondsbørsmeddelelse meddeler Telenor - der er noteret på børsen i Oslo - at EU-Kommissionen har igangsat en efterforskning af Telenor Sverige.

Du kan se fondsbørsmeddelelsen her: Telenor Sverige subject of investigation by the European Commission.

Her fremgår det, at EU-Kommissionen mistænker Telenor for at misbruge sin dominerende markedsposition til at hindre fri konkurrence.

Telenor skriver samtidig, at selskabet har ‘strenge interne regler og procedurer,' der skal sikre, at selskabet følger alle love samt at selskabet vil samarbejde med myndighederne om efterforskningen.

Den norske stat sidder på aktiemajoriteten i Telenor.

Også Telia vil samarbejde med myndighederne om efterforskningen, skriver nyhedsbureauet TT.

EU-Kommissionen understreger, at ransagningerne var et indledende skridt i efterforskningen og at de ikke betyder, at selskaberne er skyldige.

Telenor og Telia er blandt de store mobil-spillere i Danmark, hvor de begge har været sat i forbindelse med et opkøb af TDC.

Telia købte imidlertid i fjor norske Phonero, mens Telia så sent som i januar igen rygtedes som mulig køber.

Det kan du læse mere om her: Telia-opkøb af TDC vil kræve drastiske tiltag: Dette taler for og imod et køb af TDC.

Telia og Telenor forsøgte for et par år siden at fusionere i Danmark, men fusionen blev bremset af EU, der mente, at fusionen ville skade konkurrencen i for stor udstrækning.

Det kan du læse mere om her: Et år efter fusions-floppet hos Telia og Telenor: Har haft store konsekvenser i den danske telebranche.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S