EU-razzia mod Telenor og Telia: Mistænkes for ulovlige aftaler

Konkurrence-myndigheder har ransaget Telia og Telenors kontorer i Sverige.

Artikel top billede

Repræsentanter for konkurrence-myndighederne i Sverige og EU har tirsdag formiddag ransaget Telias hovedkontor samt norske Telenors svenske afdeling.

Her har de gennemgået papirer og andet med henblik på at undersøge, om de to store teleselskaber ulovligt og i hemmelighed har aftalt vilkår og andet for deres indsats på det svenske telemarked.

EU-Kommissionen meddeler, at EU mistænker mobil-operatører i Sverige for aktivt at have forhindret fri konkurrence på området.

I en kort fondsbørsmeddelelse meddeler Telenor - der er noteret på børsen i Oslo - at EU-Kommissionen har igangsat en efterforskning af Telenor Sverige.

Du kan se fondsbørsmeddelelsen her: Telenor Sverige subject of investigation by the European Commission.

Her fremgår det, at EU-Kommissionen mistænker Telenor for at misbruge sin dominerende markedsposition til at hindre fri konkurrence.

Telenor skriver samtidig, at selskabet har ‘strenge interne regler og procedurer,' der skal sikre, at selskabet følger alle love samt at selskabet vil samarbejde med myndighederne om efterforskningen.

Den norske stat sidder på aktiemajoriteten i Telenor.

Også Telia vil samarbejde med myndighederne om efterforskningen, skriver nyhedsbureauet TT.

EU-Kommissionen understreger, at ransagningerne var et indledende skridt i efterforskningen og at de ikke betyder, at selskaberne er skyldige.

Telenor og Telia er blandt de store mobil-spillere i Danmark, hvor de begge har været sat i forbindelse med et opkøb af TDC.

Telia købte imidlertid i fjor norske Phonero, mens Telia så sent som i januar igen rygtedes som mulig køber.

Det kan du læse mere om her: Telia-opkøb af TDC vil kræve drastiske tiltag: Dette taler for og imod et køb af TDC.

Telia og Telenor forsøgte for et par år siden at fusionere i Danmark, men fusionen blev bremset af EU, der mente, at fusionen ville skade konkurrencen i for stor udstrækning.

Det kan du læse mere om her: Et år efter fusions-floppet hos Telia og Telenor: Har haft store konsekvenser i den danske telebranche.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S