5G-slagsmål under opsejling: Uenighed om vilkår for 5G-frekvenserne

Milliarder er på spil, når de attraktive frekvensblokke til 5G kommer på auktion rundt omkring i alle EU-landene. Der er dog langt fra enighed om, hvor lang tid en licens skal gælde.

Artikel top billede

Milliarder og atter af milliarder er på spil i teleindustrien, hver gang en ny generation af mobilnetværk bliver født, og teleselskaber og andre aktører skal forsøge at få fingrene i de nødvendige licenser til at kunne anvende frekvenserne.

5G bliver absolut ingen undtagelse.

Det er formentlig også baggrunden for, at en række EU-lande i øjeblikket forsøger at presse Europa-Kommissionen.

Her er de gyldne forretningsmuligheder med 5G: Det er nu, du skal investere dine penge

Konkret er der dyb uenighed om, hvor lang tid licenserne til frekvensspektrum skal gælde.

Nyhedsbureauet Reuters skriver, at en stribe EU-lande protesterer over et forslag om, at der skal være en minimumsgrænse på 25 år på nye licenser. 

Forslaget bunder i, at Europa-Kommissionen ønsker mere ensartede vilkår på tværs af EU-landene, hvor de enkelte lande ellers historisk i høj grad selv har styret frekvens-auktionerne og de konkrete vilkår for licenserne.

Ifølge Reuters ønsker mange teleselskaber også en stærkere stryring fra EU's side, da det vil gøre det lettere at drive forretning på tværs af landene.

En række medlemslande ønsker det dog ikke - blandt andet fordi licenserne har det med at være en god forretning for de enkelte lande, når der afholdes auktioner.

EU har foreslået, at licenserne skal gælde i minimum 25 år, men striben af lande, der nu protesterer, mener, at den tidsgrænse er ""ude af proportioner og ikke fleksibel nok til, at man kan reagere på markedsudviklingen."

Licensen gælder længere end teknologien lever

Protesten er ifølge Reuters underskrevet af Østrig, Bulgarien, Kroatien, Cypern, Tjekkiet, Finland, Tyskland, Grækenland, Irland, Italien, Letland, Holland, Polen, Spanien og England - mens Danmark altså ikke ser ud til at være med.

I protesten fremføres det også, at 25-års-kravet vil hindre innovation, da frekvensbånd vil blive tildelt aktører over en længere tidsperiode, end selve teknologien kan forventes at leve.

En talsperson for en stribe teleselskaber udtaler dog samtidig, at netop 5G vil kræve længerevarende licenser, end vi tidligere har haft på mobilområdet.

Læs også:

Her er de gyldne forretningsmuligheder med 5G: Det er nu, du skal investere dine penge

Overraskende udmelding: De første 5G-smartphones er klar til dig allerede om to år

Nye bredbåndsløsninger buldrer frem: Trådløst 5G kan snart levere det samme som fiber

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job