Disse brancher har flest brud på it-sikkerheden

Tre sektorer er især plaget af brud på it-sikkerheden. Ransomware stormer frem, viser ny it-sikkerhedsrapport.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Arbejder du i finans-sektoren, i sundheds-sektoren eller i det offentlige, bør du være ekstra opmærksom på it-sikkerheden.

Det viser en ny rapport fra Verizon - Data Breach Investigation Report - hvori selskabet for 10. gang har analyseret mere end 40.000 sikkerhedshændelser i 84 lande.

Ransomware fortsat i voldsom vækst

Ifølge rapporten vokser omfanget af ransomware-angreb fortsat meget voldsomt.

Ransomware ligger i dag på femtepladsen over mest udbredte malware-typer, og det er udtryk for en meget stor stigning i forhold til for blot tre år siden, hvor ransomware lå på 22.-pladsen.

Du kan læse mere om ransomware-bølgen her: Aarhus Kommune ramt af bølge af ransomware-angreb: Er blevet inficeret 10 gange på under to år

Også phishing er i vækst. Ifølge Verizon-rapporten anvendes phishing-angreb næsten udelukkende til forsøg på at installere malware i de angrebne systemer.

Næsten halvdelen af alle cyberangreb involverer i dag phishing i en eller anden form, viser tallene.

Du kan læse om et eksempel her: Warning! Vi lukker din mail nu - hvis ikke du klikker her

"Cyber-angreb, der gør brug af den menneskelige faktor, er fortsat et stort problem. De cyber-kriminelle koncentrerer sig om fire centrale områder for menneskelig adfærd for at lokke oplysninger ud af enkeltpersoner: Engagement, distraktion, nysgerrighed og usikkerhed. Og som vores rapport viser, virker det - endda med en betydelig vækst, når det gælder både phishing og pretexting i år," lyder det fra Verizon.

Du kan læse mere om rapporten her: Verizon's 2017 Data Breach Investigations Report.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics