Chr. Hansen mister sin CIO - har fået en ny dansk it-topstilling

Thomas Okke Frahm stopper efter mere end fire år på posten som CIO i Chr. Hansen.

Artikel top billede

En af Danmarks bedste CIO'er, Thomas Okke Frahm, har forladt sin stilling som CIO i det børsnoteterede selskab Chr. Hansen, der arbejder med fødevare-ingredienser.

Han er i stedet blevet CIO i en anden hæderkronet dansk virksomhed med global succes.

"Now chief information officer at Nilfisk," lyder en kort statusopdatering fra Thomas Okke Frahm på LinkedIN.

Her kan man også læse, at hans konkrete titel hos Nilfisk bliver senior vice president og CIO, og at Thomas Okke Frahm er tiltrådt hos Nilfisk den 1. maj.

Han nåede at være fire år og fem måneder hos Chr. Hansen som CIO.

Før det var han rådgiver hos Gartner, og den stilling fik han efter at have haft flere it-topposter i Mærsk-koncernen.

Thomas Okke Frahm var blandt de fem nominerede til titlen som Årets CIO i Danmark i 2015.

Læs mere om det her: Chr. Hansens vej mod dyb data-udnyttelse: Kostede kun 1.000 dollar i investering

Nilfisk på verdensplan

Hos Nilfisk bliver han en del af en virksomhed med kontorer i 45 lande, 5.600 ansatte og en omsætning på over syv milliarder kroner i 2016.

Nilfisk står bag en stribe produkter til rengøring. Det er blandt andet støvsugere og maskiner til guldvask, ikke mindst til brug i industrien og i forskellige institutioner.

Computerworld forsøger at få en kommentar fra Thomas Okke Frahm til jobskiftet.

Læs også:

Chr. Hansens vej mod dyb data-udnyttelse: Kostede kun 1.000 dollar i investering

It-direktør i stort dansk selskab: It-afdelingerne har misforstået deres rolle

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S