Chr. Hansen mister sin CIO - har fået en ny dansk it-topstilling

Thomas Okke Frahm stopper efter mere end fire år på posten som CIO i Chr. Hansen.

Artikel top billede

En af Danmarks bedste CIO'er, Thomas Okke Frahm, har forladt sin stilling som CIO i det børsnoteterede selskab Chr. Hansen, der arbejder med fødevare-ingredienser.

Han er i stedet blevet CIO i en anden hæderkronet dansk virksomhed med global succes.

"Now chief information officer at Nilfisk," lyder en kort statusopdatering fra Thomas Okke Frahm på LinkedIN.

Her kan man også læse, at hans konkrete titel hos Nilfisk bliver senior vice president og CIO, og at Thomas Okke Frahm er tiltrådt hos Nilfisk den 1. maj.

Han nåede at være fire år og fem måneder hos Chr. Hansen som CIO.

Før det var han rådgiver hos Gartner, og den stilling fik han efter at have haft flere it-topposter i Mærsk-koncernen.

Thomas Okke Frahm var blandt de fem nominerede til titlen som Årets CIO i Danmark i 2015.

Læs mere om det her: Chr. Hansens vej mod dyb data-udnyttelse: Kostede kun 1.000 dollar i investering

Nilfisk på verdensplan

Hos Nilfisk bliver han en del af en virksomhed med kontorer i 45 lande, 5.600 ansatte og en omsætning på over syv milliarder kroner i 2016.

Nilfisk står bag en stribe produkter til rengøring. Det er blandt andet støvsugere og maskiner til guldvask, ikke mindst til brug i industrien og i forskellige institutioner.

Computerworld forsøger at få en kommentar fra Thomas Okke Frahm til jobskiftet.

Læs også:

Chr. Hansens vej mod dyb data-udnyttelse: Kostede kun 1.000 dollar i investering

It-direktør i stort dansk selskab: It-afdelingerne har misforstået deres rolle

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos