Chr. Hansen mister sin CIO - har fået en ny dansk it-topstilling

Thomas Okke Frahm stopper efter mere end fire år på posten som CIO i Chr. Hansen.

Artikel top billede

En af Danmarks bedste CIO'er, Thomas Okke Frahm, har forladt sin stilling som CIO i det børsnoteterede selskab Chr. Hansen, der arbejder med fødevare-ingredienser.

Han er i stedet blevet CIO i en anden hæderkronet dansk virksomhed med global succes.

"Now chief information officer at Nilfisk," lyder en kort statusopdatering fra Thomas Okke Frahm på LinkedIN.

Her kan man også læse, at hans konkrete titel hos Nilfisk bliver senior vice president og CIO, og at Thomas Okke Frahm er tiltrådt hos Nilfisk den 1. maj.

Han nåede at være fire år og fem måneder hos Chr. Hansen som CIO.

Før det var han rådgiver hos Gartner, og den stilling fik han efter at have haft flere it-topposter i Mærsk-koncernen.

Thomas Okke Frahm var blandt de fem nominerede til titlen som Årets CIO i Danmark i 2015.

Læs mere om det her: Chr. Hansens vej mod dyb data-udnyttelse: Kostede kun 1.000 dollar i investering

Nilfisk på verdensplan

Hos Nilfisk bliver han en del af en virksomhed med kontorer i 45 lande, 5.600 ansatte og en omsætning på over syv milliarder kroner i 2016.

Nilfisk står bag en stribe produkter til rengøring. Det er blandt andet støvsugere og maskiner til guldvask, ikke mindst til brug i industrien og i forskellige institutioner.

Computerworld forsøger at få en kommentar fra Thomas Okke Frahm til jobskiftet.

Læs også:

Chr. Hansens vej mod dyb data-udnyttelse: Kostede kun 1.000 dollar i investering

It-direktør i stort dansk selskab: It-afdelingerne har misforstået deres rolle

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job