Morgen-briefing: Fald i salget af iPhones / Nyt sikkerhedssystem skal gøre det sikkert at handle på nettet / Råd vil have moderniseret regler om beskyttelse af privatliv

Fald i salget af iPhones. Nyt sikkerhedssystem skal gøre det sikkert at handle på nettet. Straffelovrådet foreslår modernisering af regler om beskyttelse af privatliv.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Computerworld ønsker godmorgen. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen.

Fald i salget af iPhones

Som ventet går det lidt tilbage for Apples salg af iPhones, viser selskabets kvartalsregnskab, der blev offentliggjort tirsdag aften dansk tid.

Apple har solgt 50,8 millioner telefoner i kvartalet, hvilket er 400.000 færre end i det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Apple omsatte i kvartalet for 52,9 milliarder dollar - 361 milliarder kroner - og landede en indtjening på 11 milliarder dollar - 75 milliarder kroner.

Alle blikke er rettet frem mod den næste iPhone - jubilæumsmodellen iPhone 8 - som der til gengæld er meget store forventninger til, når den bliver lanceret senere på året.

Nyt sikkerhedssystem skal gøre det sikkert at handle på nettet

Danske udbydere af betalingsløsninger til nettet lanceret et såkaldt 3D Secure-identifikationssystem, der skal modvirke succesraterne for det stærkt stigende antal phishing-forsøg, som vi ser på nettet.

I systemet kobles der et mobilnummer til betalingskortet. Systemet vil så sende en sms med en pinkode til mobilnummeret. Koden skal indtastes for at godkende køb på over 450 kroner.

"I praksis betyder det, at svindel med betalingskort stort set kan elimineres. Det vil være meget svært at svindle, når betalingen også skal godkendes via mobiltelefonen. Men det vil også være noget nyt for forbrugerne," lyder det fra Thomas Jensen, direktør i udbyderen QuickPay til Finans.

Du kan læse mere om 3D Secure hos QuickPay her.

Straffelovrådet foreslår modernisering af regler om beskyttelse af privatliv

Det såkaldte Straffelovråd, der består af en række fremtrædende jurister, foreslår, at reglerne om beskyttelse af privatliv bliver moderniseret.

Blandt andet foreslår rådet, at det skal kunne straffes hårdere, hvis man videregiver oplysninger eller billeder om andres private forhold.

Desuden foreslår rådet, at en dommer i forbindelse med en straffesag skal kunne forlange, at oplysninger, der krænker privatlivets fred, skal kunne fjernes fra nettet - for eksempel billeder eller lignende.

Rådet foreslår også, at det skal gøres strafbart uberettiget at overvåge andres færden ved eksempelvis GPS.

Du kan læse rådets anbefalinger her.

Senere i dag på Computerworld

Det bliver en spændende dag på Computerworld, hvor du blandt meget andet vil kunne læse om, hvordan folkekirken i bred omfang bryder nogle af de allermest basale it-sikkerhedsregler. 

Du vil også kunne hente gode råd om kvalitetsledelse inden for software- og it-udvikling, og det er værd at tage med, da det er et område, hvor der virkelig kan være gevinst at hente. Så stay tuned.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest