Microsoft klar med endnu et hardware-event: Er det tid til en ny Surface Pro-tablet?

Netop som Microsoft har lanceret en ny Surface Laptop, inviterer kodegiganten til endnu et hardware-event med Surface-serien i fokus.

Artikel top billede

Billedet som Microsofts Surface-ansvarlige, Panos Panay, har smidt op på Twitter fra Shanghai. Foto: Microsoft.

Microsoft inviterer presse og interesserede til et nyt event med titlen "Show the world, what's next" (Vis det "næste" til verden, red.).

Det er kun en uge efter, at Microsoft sidst afholde et lancerings-event, hvor blandt andet selskabets nye Surface Laptop blev lanceret sammen med Windows 10 S.

Det kan du læse mere om her: Her er specifikationer og pris på den nye Surface Laptop - og de bedste alternativer.

Og det næste event vil også stå i Surface-seriens tegn. I hvert fald hvis man skal tro på en Twitter-besked fra Microsofts Surface-ansvarlige, Panos Panay, der har udsendt et billede med hashtagget #Surface.

Det kan du se her.

Eventet vil foregå 23 maj i Shanghai, Kina.

Læs også: Prøvekørt: Computerworld blæst bagover af Microsoft Mixed Reality-platform - men hvad skal vi bruge det til?

Ny Surface Pro?

Spørgsmålet er så, hvad Microsoft vil fremvise i Shanghai.

Det umiddelbare bud vil være en ny Surface Pro-tablet. Surface Pro 4 er ved at være halvandet år gammel og har derfor også aldrende hardware.

Blandt andet mangler Surface Pro 4 de mere universelle USB C-porte til at overføre data ved højere hastigheder end med de ældre, men mere stadigt mere almindelige USB A-porte.

Dog har Panos Panay fortalt Cnet, at der ikke kommer en ny Surface Pro 5 foreløbig - i hvert fald ikke før, at Microsoft finder på noget radikalt nyt og meningsfyldt at fylde i den og bare ny hardware. 

Der er selvfølgelig også en chance for, at det endelig er en Surface Phone, selvom Microsofts CEO, Satya Nadella, for nyligt var ude og fortælle, at når Microsoft engang vil udvikle en ny telefon, vil den ikke ligne de traditionelle smartphones, vi kender i dag.

Læs også: Microsoft arbejder på nye smartphones - men de vil ikke komme til at ligne de smartphones, som vi har i dag

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS