OnePlus 5-telefon kommer til sommer, men hvad blev der lige af OnePlus 4?

Niche-producenten af smartphones, OnePlus, lancerer til sommer en OnePlus 5 som efterfølger den populære OnePlus 3T.

Artikel top billede

Til sommer kommer der en ny OnePlus-telefon.

Det fortæller den kinesiske producent via mediet The Verge.

OnePlus 5 bliver efterfølgeren til de populære Android-telefoner OnePlus 3 og 3T, som begge har budt på specifikationer, som normalt kun ses i toptelefonerne, men til en markant lavere pris.

Blandt andet har OnePlus 3T  samme processor som HTC's Ultra-telefon og LG's spritnye LG G6. Men den koster næsten 3.000 kroner mindre.

Dog er både skærmopløsning og kameraoptik en smule ringere i OnePlus' telefon end i de fleste toptelefoner.

Du kan læse vores anmeldelse af OnePlus 3T her: Test: Trods masser af konkurrenter er OnePlus 3T stadig den bedste smartphone til prisen

Hvad blev der af nummer 4?

Med en OnePlus 5 springer OnePlus nummer fire over i rækken. Det er almindelig praksis for kinesiske producenter, da tallet fire anses som et uheldigt tal.

Af samme grund er der mange kinesiske hoteller, som ikke har en fjerde etage - lidt på samme måde, som mange ældre amerikanske hoteller ikke har en 13'ende etage.

OnePlus 5 er også selskabets femte telefon i sin topfamilie, selv om det ifølge OnePlus ikke har noget med navnet at gøre. Selskabet har også lanceret en billigere OnePlus X lidt uden for talrækken. 

Rygterne peger i øjeblikket på, at OnePlus 5 vil få to kameraer ligesom Huaweis telefoner, ligesom de fleste specifikationer vil være i topklassen.

Dog forlyder det også, at prisen også vil stige. Det skete i forbindelse med OnePlus 3T, som blev cirka 300 kroner dyrere end den foregående model.

Tidligere var det kun muligt at købe de hurtige, men relativt billige OnePlus-telefoner via OnePlus' hjemmeside, men for en måned siden indgik OnePlus og 3 et samarbejde om at sælge telefonen i danske butikker. 

Læs også: De bedste smartphones lige nu: Disse top-telefoner skal Samsungs splinternye S8-telefon slås med

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S