Her er de virksomheder, som de danske it-studerende drømmer om at score et job hos

Danske it-studerende drømmer om at score et job hos verdens største virksomheder, viser en ny undersøgelse.

Artikel top billede

De danske it-studerende drømmer om at få et arbejde hos nogle af verdens helt store it-giganter.

Det viser en undersøgelse som den internationale employer-branding-virksomhed Universum har foretaget blandt 809 danske it-studerende.

På toppen af listen finder vi søgegiganten Google, der også sidste år indtog førstepladsen i undersøgelsen.

På de følgende pladser finder vi Microsoft, Lego, Blizzard, Apple og IBM, der alle ligeledes fastholder den samme placering som sidste år.

Spilgigant er populær

Den eneste virksomhed, der skiller sig ud blandt virksomheden på de øverste placeringer er spilproducenten Blizzard, som er en mere eftertragtet arbejdsplads end Apple, IBM og Novo Nordisk. 

Blizzard er kendt for at have udviklet spil som World of Warcraft, Diablo og Starcraft. Men med en omsætning på 7,5 milliarder kroner er virksomheden en økonomisk letvægter sammenlignet med eksempelvis Apple og Google, der har en årlig omsætning på henholdsvis 1,5 billioner kroner og 586,9 milliarder kroner.

Danske Bank stormer frem

En af de danske virksomheder, der tager et stort spring frem er Danske Bank, som i forhold til sidste år er hoppet otte pladser frem til en 12. plads.

En forklaring der muligvis skal findes i bankens mange digitale satsninger, hvor MobilePay formodentligt står som det mest kendte af dem.

Det er også værd at hæfte sig ved, at vi på listen finder offentlige arbejdspladser som Forsvaret og Digitaliseringsstyrelsen.

Det er på trods af, at Computerworld tidligere på året kunne fortælle, at Staten har svært med rekruttere danske it-folk, fordi lønnen sjældent er konkurrencedygtig med den der tilbydes i det private erhvervsliv.

Læs også: It-folk gider ikke have job i staten: "Det rækker altså ikke at tilbyde en it-professionel med 15-20 års erfaring 27.000 kroner om måneden"

Undersøgelsen er blevet gennemført i perioden november 2016 til marts 2017 blandt it-studerende på landets videregående uddannelser.

Se hele listen her:

1. Google
2. Microsoft
3. Lego
4. Blizzard
5. Apple
6. IBM
7. IO Interactive
8. Novo Nordisk
9. Forsvaret
10 Netcompany
11. Bang & Olufsen
12. Danske Bank
13. A.P. Møller - Mærsk
14. Systematic
15. Siemens
16. Carlsberg
17. Oracle
18. Digitaliseringsstyrelsen
19. Deloitte
20. Accenture 

Læs også: Flytter efter arbejdskraften: København og Aarhus suger de danske it-virksomheder til sig

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef for It Operations i Cyberdivisionen i Forsvarsministeriet Materiel- og Indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S